Nowe funkcje wspierają bezpieczne, cyfrowe sterowanie siecią w infrastrukturze krytycznej
Berlin, 30 czerwca 2025 r. – PSI Software SE wprowadza na rynek PSIprins 9 – najnowszą wersję sprawdzonego systemu sterowania siecią, dedykowanego do operacyjnego zarządzania infrastrukturą elektroenergetyczną, gazową, wodociągową oraz ciepłowniczą. Nowe wydanie zostało kompleksowo zmodernizowane i wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych, odpowiadających na rosnące potrzeby nowoczesnych operatorów sieci.

Jako usługa systemu Windows, nowe oprogramowanie zapewnia ulepszenia we wdrażaniu protokołu komunikacyjnego TASE.2. Rozszerzone koncepcje redundancji dodatkowo wzmacniają już i tak bardzo wysoką niezawodność systemu. W zakresie bezpieczeństwa IT i wygody użytkowania, nowa wersja oferuje nowoczesne metody uwierzytelniania – w tym logowanie jednokrotne (single sign-on) – zapewniające bezpieczną i wygodną obsługę.
Z ponad 100 instalacjami w Niemczech, Szwajcarii, Polsce i Turcji, PSIprins należy do uznanych systemów do zarządzania sieciami w infrastrukturze krytycznej. W ramach dalszego rozwoju systemu, rdzeń obliczeniowy „Optimal Grid Analyzer” zostanie całkowicie przeprojektowany, co umożliwi bardziej precyzyjną i wydajną ocenę stanu sieci w czasie rzeczywistym. Zostanie on uzupełniony o nowe funkcje rozszerzonego zarządzania mocą bierną i obciążeniem, co zapewni operatorom większą przejrzystość oraz większe możliwości działania – zwłaszcza w złożonych sytuacjach sieciowych.
Nowo opracowany moduł raportowy ułatwia strukturalne opracowywanie informacji operacyjnych, a zoptymalizowane mechanizmy eksportu pozwalają na przesyłanie rozbudowanych szeregów czasowych ze środowiska OT do środowiska IT. To istotny krok w kierunku pogłębionej analizy i integracji systemowej.
PSIprins jest stale rozwijany, aby sprostać rosnącym wymaganiom coraz bardziej zdecentralizowanego i zdigitalizowanego sektora energetycznego. Obejmuje to również przystosowanie do pracy w chmurze (cloud-ready), realizowane na bazie Google Cloud Platform z uwzględnieniem wszystkich wymogów regulacyjnych dotyczących infrastruktury krytycznej. Trwają także prace nad integracją funkcji sztucznej inteligencji, które w przyszłości umożliwią półautomatyczne zarządzanie pracą sieci.
Jednym z kluczowych elementów modernizacji krajobrazu systemów sterowania PSI będzie także integracja z nową platformą Control System of the Future.
Grupa PSI opracowuje oprogramowanie do optymalizacji przepływu energii i materiałów dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz przemysłu.