Berlin, 7 lipca 2025 r. – Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus-Senftenberg (BTU) gruntownie modernizuje swoją technologię sterowania siecią i we współpracy z PSI Software SE, na bazie systemu PSIprins, rozwija laboratorium SmartGrid oraz nowy symulator szkoleniowy sieci.

Berlin, 7 lipca 2025 r. – Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus-Senftenberg (BTU) gruntownie modernizuje swoją technologię sterowania siecią i opracowuje wspólnie z firmą PSI Software SE, na bazie systemu sterowania PSIprins, laboratorium SmartGrid oraz nowy symulator szkoleniowy sieci.
W oparciu o najnowszą generację PSIprins 9 powstaje nowy symulator szkoleniowy sieci z ulepszoną symulacją procesów, dostarczany przez DIgSILENT PowerFactory.
BTU należy do wiodących uczelni technicznych w Niemczech w obszarze zarządzania pracą sieci przesyłowych oraz badań nad mikrosieciami sprzężonymi sektorowo i zdolnymi do pracy na wyspach. Ogrywa kluczową rolę w innowacjach, badaniach naukowych i kształceniu akademickim w regionie Łużyc. Dzięki laboratorium SmartGrid BTU realizuje pionierski projekt cyfryzacji i rozwoju sieci kampusowej.
Celem jest dalszy rozwój istniejącej mikrosieci kampusowej do pełnoprawnego laboratorium SmartGrid oraz unowocześnienie technologii i funkcjonalności sterowania siecią w kierunku integracji sektorów energii elektrycznej, ciepła, chłodu oraz – bilansowo – gazu. W centrum projektu transformacji strukturalnej EIZ – Centrum Innowacji Energetycznych przy BTU Cottbus, prowadzonego przez Katedrę Wysokich Napięć i Instalacji Elektrycznych, znajdują się działania związane ze sterowaniem zdecentralizowanymi strukturami energetycznymi dla pracy w zintegrowanym systemie sektorowym.
Równolegle powstaje nowoczesne środowisko szkoleniowe i badawcze. Symulator szkoleniowy sieci trzeciej generacji ponownie oparty jest na platformie PSIprins z PowerFactory jako rdzeniem obliczeniowym i umożliwia realistyczne scenariusze dydaktyczne i treningowe do wykorzystania w kształceniu uniwersyteckim oraz badaniach nad cyfrowym sterowaniem przepływem energii.
Symulator szkoleniowy wykorzystuje wydajne obliczenia w czasie rzeczywistym do analizy przepływu mocy, bezpieczeństwa sieci i obliczeń prądów zwarciowych. Stosowane są rozbudowane modele, w tym realistyczne modele elektrowni, modele źródeł zasilania z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, modele transformatorów oraz elastyczne modele odbiorców. Szczególną cechą jest realistyczne odwzorowanie charakterystyki regulacyjnej źródeł, takich jak elektrownie cieplne z uwzględnieniem procesu spalania, oraz zasilanie z odnawialnych źródeł energii na podstawie danych o prędkości wiatru lub natężeniu promieniowania słonecznego w miejscu instalacji.
Projekt rozpoczęty w marcu 2025 roku w ramach projektu transformacji strukturalnej EIZ – Centrum Innowacji Energetycznych, współfinansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) oraz kraj związkowy Brandenburgia, stanowi kluczowy element programu badawczego na najbliższe 10 lat.
Grupa PSI opracowuje oprogramowanie do optymalizacji przepływu energii i materiałów dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz przemysłu. Jako niezależny producent oprogramowania, zatrudniający ponad 2 300 pracowników, PSI od 1969 roku jest liderem technologii systemów sterowania procesami, które dzięki połączeniu metod sztucznej inteligencji z przemysłowo sprawdzonymi algorytmami optymalizacyjnymi wspierają zrównoważone zarządzanie energią, produkcją i logistyką. Innowacyjne produkty branżowe mogą być obsługiwane samodzielnie przez klienta lub w chmurze.