Do lat dziewięćdziesiątych sieć energetyczna w przedsiębiorstwie była zarządzana bez wsparcia systemów informatycznych. Wymagało to zaangażowania sporej liczby pracowników do odczytywania liczników, wykonywania operacji łączeniowych, wykrywania błędów w sieci i uruchamiania odpowiednich środków zaradczych.
Zrównoważone zarządzanie energią przy rosnącym zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa
Zwiększające się wymagania związane z transformacją energetyczną i złożonością sieci energetycznej sprawiają, że obsługa infrastruktury przemysłowej staje się coraz droższa. Szukając możliwości optymalizacji tego procesu w Mercedes Benz AG, wdrożono system sterowania redukujący obciążenie pracą i minimalizujący czasy przestojów, a także wpływający na zwiększenie wydajności. Niemiecka firma ponad 25 lat temu postawiła na system sterowania sieciami przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej firmy PSI.
Wykorzystujemy system kontroli sieci PSIprins od ponad 25 lat i stał się on dla nas niezbędny. Zapewnił nam duże udogodnienia pod wieloma względami.
Zalety wdrożenia systemu SCADA PSIprins w przedsiębiorstwie Mercedes Benz AG:
- Redukcja obciążenia pracą
PSIprins zdigitalizował ręczne operacje monitorowania i sterowania powodując, że praca w centrum sterowania siecią jest bardziej efektywna i wydajna.
- Wyższa jakość zabezpieczenia sieci
Zintegrowane zarządzanie alarmami umożliwia przewidywanie przerw w działaniu sieci energetycznej i wpływa na zapobieganie przestojom.
- Szybkie przywrócenie zaopatrzenia w energię
Zastosowanie sterowania PSIprins pozwoliło firmie Mercedes skrócić czas usuwania usterek w sieci zasilającej z 24 godzin do zaledwie 3 godzin.
- Ułatwienie dla telemechaniki
Systemy sterowania PSI oferują szeroką gamę protokołów komunikacyjnych. Dzięki temu w Mercedes Benz AG sprawnie połączono istniejące rozwiązania telemechaniki z systemem SCADA.
- Zarządzanie CO2
PSIprins umożliwia także integrację i monitorowanie systemów PV, a tym samym większe wykorzystanie energii odnawialnej, wpływając ostatecznie do obniżenia emisji CO2. Możliwość zdalnego wyłączania stacji i transformatorów w porównaniu do ręcznego przełączania w terenie zmniejsza zapotrzebowanie na personel. Ma również pośredni wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
- Centralizacja monitorowania i sterowania siecią energetyczną dla wielu lokalizacji
Dotychczasowe pozytywne doświadczenia z wdrożonego rozwiązania skłoniły Mercedes Benz AG w 2022 roku do włączenia dwóch kolejnych lokalizacji (Bremen i Rastatt) do systemu sterowania siecią dostarczonego przez PSI. W ten sposób monitoring zostanie rozszerzony poza dwie największe lokalizacje Untertürkheim i Sindelfingen, zapewniając całościowy obraz sieci energetycznej Mercedes Benz AG. Standaryzacja w systemie sterowania umożliwia porównywanie pomiarów i upraszcza koordynację między zakładami. Ponadto działanie jednego centrum sterowania jest bardziej wydajne niż kilka centrów nadzoru w poszczególnych lokalizacjach.
Szczególnie cieszę się na kontynuację tej owocnej współpracy: w następnym kroku Mercedes Benz AG połączy system sterowania z funkcjami zarządzania zespołami utrzymania sieci PSIcommand i w ten sposób osiągnie dalszą optymalizację monitorowania i sterowania siecią energetyczną. Szczególnym wyzwaniem będzie tutaj modelowanie wielu poziomów napięcia.