Agile Coach PSI Polska
Shutterstock / TierneyMJ

: Kim jest i co robi nasz nowy Agile Coach?

Od kilku lat intensywnie pracujemy nad zwinną transformacją w PSI Polska. W zespole Quality Management zatrudniamy osoby, które wspierają ten proces nie tylko poprzez szkolenia, dbanie o komunikację i jakość procesów, ale też bezpośrednio współpracując z zespołami i dążąc do ich samodzielności, świadomości i większej efektywności. Poznajcie Michała, naszego nowego Agile Coacha.

Michał Sobkowiak łączy ponad dziesięcioletnie doświadczenie praktyka HR z wartościami zwinnego podejścia, aby wspierać rozwój efektywnych organizacji.

Jako Agile Coach i Scrum Master wspiera zespoły i organizacje w stosowaniu zwinnego podejścia w różnorodnych projektach, dążąc do budowania świadomych, samodzielnych i efektywnych Zespołów Scrumowych. W swojej pracy korzysta z wieloletniego doświadczenia zawodowego związanego z rozwojem pracowników, managerów, zespołów i organizacji.

Dlaczego zdecydowałeś się dołączyć do PSI w roli Agile Coacha?

Michał Sobkowiak: Rola Agile Coacha jest dla mnie bardzo ciekawa, ponieważ umożliwia pracę na różnych poziomach – zarówno z poszczególnymi zespołami, osobami, jak i na poziomie całej organizacji. Wiąże się to oczywiście z wieloma wyzwaniami, ale daje też sporo satysfakcji, kiedy widzisz, że Twoje działania przynoszą efekt. PSI wydawało się też ciekawą firmą (co się teraz potwierdza), a dodatkowym motywatorem było dla mnie wdrażanie w PSI podejścia LeSS (Large Scale Scrum), który w prosty sposób umożliwia zastosowanie Scruma do pracy wielu zespołów nad jednym produktem. LeSS nie wiąże się przy tym z koniecznością rozdmuchiwania „otoczki administracyjno-zarządczej”, co niestety często pojawia się w przypadku stosowania innych frameworków do skalowania.

Jak mijają Ci pierwsze tygodnie pracy i jakie masz plany na kolejne?

M: Pierwsze tygodnie spędziłem na poznawaniu produktów i projektów, ale przede wszystkim też ludzi. Pomógł w tym fakt, że jako Agile Coach jestem członkiem zespołu Quality Management, dzięki czemu mogłem wziąć udział w audytach kilku projektów. Poznałem w ten sposób m.in. wyzwania, z jakimi borykamy się w różnych sytuacjach. To poznawanie firmy pewnie jeszcze będzie trwało, ale już teraz w ramach realizacji konkretnych zadań. W planach na najbliższe tygodnie mam m.in. przeprowadzenie warsztatów dot. konstruktywnego feedbacku oraz szkolenia z korzystania z wirtualnej tablicy Miro, a już od listopada będę w roli Scrum Mastera wspierać zespoły z obszaru RD, które w ramach zmiany organizacji pracy zaczną stosować założenia LeSSa.

Skąd czerpiesz inspiracje w temacie zwinności organizacji?

M: Przede wszystkim korzystam z tego, co daje społeczność zbudowana wokół tematu zwinności – regularnie uczestniczę w meet-upach (np. grupy Agile Poznań czy Agile4U), w trakcie których można otrzymać dawkę nowej wiedzy w pigułce i do tego, co niezwykle wartościowe, przedyskutować to w gronie praktyków z różnych firm i wymienić się zebranymi doświadczeniami. Poza tym mogę polecić podcast „Porządny Agile”, blogi/ artykuły Mike’a Cohna, Romana Pichlera czy Silicon Valley Product Group.

Jedna rzecz, która Cię najbardziej zaskoczyła w PSI?

M: Najbardziej chyba zaskoczyła mnie różnorodność projektów – realizowanych lokalnie, jak i na różnych kontynentach; oraz klientów – od mniejszych firm zarządzanych rodzinnie po duże organizacje o rozpoznawalnych markach. To powoduje, że w PSI, przynajmniej z mojej perspektywy, zdecydowanie nie można się nudzić.

Zobacz również:

O metodykach zwinnych i efektywnej organizacji pracy zespołu IT

Adam Szarecki dołączył do PSI Polska półtora roku temu. Pracuje na stanowisku Dyrektora R&D. To dział stanowiący centrum technologiczne dla koncernu PSI SE. Zespół zarządzany przez Adama zajmuje się przede wszystkim rozwojem platformy PJF (PSI Java …

O rekrutacji w PSI Polska w kontekście wyzwań, z którymi mierzy się rynek pracy IT

Alicja Chylińska-Majchrzak i Paulina Skotowska, które odpowiadają za rekrutację w PSI Polska, w rozmowie z nami opowiadają m.in. o etapach procesu rekrutacyjnego oraz metodach pozyskiwania kandydatów.

Studentka i młodsza konsultantka Kornelia Girejko opowiada o możliwościach jakie dał jej staż w ramach PSITalents

Przedstawiamy Wam Kornelię Girejko, uczestniczkę naszego programu stażowego PSItalents. Kornelia jest studentką Informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i – od roku – młodszą konsultantką w Dziale Produkcji PSI Polska. …