Optymistyczne nastroje w branży produkcyjnej
Freepik / rawpixel.com

: Jest dobrze – optymistyczne nastroje w branży produkcyjnej

8 na 10 firm z branży produkcyjnej ocenia swoją sytuację jako co najmniej dobrą. Pomimo napływających informacji o recesji w niemieckim przemyśle, polscy przedsiębiorcy nadal bardzo pozytywnie oceniają swoją sytuację i nie przewidują zmian w najbliższym czasie.

Na zlecenie PSI Polska, firma badawcza PMR przeprowadziła badanie* na grupie 222 polskich firm z branży produkcji maszyn i urządzeń, mebli, wyrobów z metali i produkcji samochodów oraz sprzętu transportowego. Badaniem zostały objęte średnie i duże firmy o obrotach co najmniej 20 mln PLN i zatrudniające powyżej 50 pracowników.

Wypowiedzi badanych firm wskazują na dobrą koniunkturę na rynku produkcji przemysłowej w Polsce. Ponad 80% badanych firm ocenia swoją sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą. Dotyczy to w szczególności firm z branży automotive i meblarskiej.

Koniunktura na rynku produkcji przemysłowej
Koniunktura według branż - PSI Polska

Optymistycznie patrzymy w przyszłość

Polscy przedsiębiorcy optymistycznie patrzą też na rozwój przemysłu. 6 na 10 firm oczekuje wzrostu poziomu przychodów w 2019. Wśród optymistów dominują średnie firmy. Jedynie co dziesiąty podmiot z lekką obawą patrzy w przyszłość i prognozuje spadek przychodów w 2019 r.

Co ciekawe, eksport stanowił 60% przychodów badanych firm. Najwyraźniej informacje dotyczące  wyhamowywania niemieckiej gospodarki nie miały wpływu na oczekiwania względem rozwoju przychodów.

Optymizm jest zdecydowanie większy w średnich firmach (zatrudniających od 50 do 249 pracowników), aż 47% firm jest zdania, że ich przychody z eksportu wzrosną w 2019 r. Na wzrost przychodów z eksportu liczą przede wszystkim producenci z branży meblarskiej i metalowej.

Prognozy - przychody z tytułu eksportu

Jak wykorzystać lata tłuste na przetrwanie chudych?

W codziennym życiu zmieniające się pory roku traktujemy jak coś naturalnego. W gospodarce zwykle jesteśmy zaskoczeni cyklami koniunkturalnymi i często kiedy jest dobrze, rzadko kto myśli o tym, aby przygotować się na gorsze czasy.

Czy polscy przedsiębiorcy planują wykorzystać dobrą koniunkturę w przemyśle do rozwoju firmy? Jakie inwestycje planują firmy w najbliższym czasie? W kolejnej części raportu przedstawimy plany inwestycyjne firm.

 

*Firma PMR przygotowała dla PSI Polska projekt badawczy realizowany na próbie dużych i średnich firm produkcyjnych funkcjonujących na polskim rynku. Celem badania było uzyskanie informacji dotyczących koncepcji Przemysłu 4.0. Wywiady zostały przeprowadzone w 1 kwartale 2019 r. na grupie 228 średnich i dużych firm o obrotach pow. 20 mln zł, posiadających system ERP. Firmy reprezentowały branże: budowa maszyn i urządzeń, produkcja mebli, produkcja wyrobów z metali, produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i produkcja pozostałego sprzętu transportowego.

Zobacz również:

Jak polska produkcja zarządza danymi?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie PSI Polska wynika, aż 33 proc. średnich i 15 proc. dużych firm nie dysponuje systemami ERP. Czy polska produkcja jest aż tak zapóźniona?

Polska produkcja gotowa na Przemysł 4.0?

Ponad połowa przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce spotkała się z terminem czwartej rewolucji przemysłowej, a znacząca część z nich zaczęła wdrażać rozwiązania technologiczne, które mają je na nią przygotować.

Nawigacja dla produkcji: jak Piotr zwiększył efektywność produkcji?

Na pewnym etapie rozwoju firmy dotychczasowe sposoby zwiększenia mocy produkcyjnych okazują się niewystarczające. Dowiedz się, jak zwiększyć efektywność z systemami MES i APS.