Intuicyjna analiza danych produkcyjnych w czasie rzeczywistym.
Producent sprzętu medycznego, firma Inmed S.A., zlecił PSI Polska Sp. z o.o. wdrożenie systemu PSIpenta/MES. Dzięki modułom MES i APS produkcja urządzeń na zamówienie ma być w przyszłości efektywniej kontrolowana.

Działająca w Krępicach pod Wrocławiem firma Inmed jest wiodącym procentem wyrobów medycznych, takich jak instalacje gazów medycznych, panele nadłóżkowe czy kolumny sufitowe. Produkty Inmedu znajdują zastosowanie szpitalach i innych placówkach medycznych, salach chorych, intensywnej opieki medycznej, blokach operacyjnych na terenie całego kraju i rynku europejskim. Wysoka jakość produktów ma dla firmy kluczowe znaczenie, dlatego nieustannie inwestuje w modernizację wyposażenia produkcyjnego, usprawnia procesy produkcyjne, czy udoskonala metody pracy.
Wyzwanie
Specyfika produkcji jednostkowej pod indywidualne zamówienie klienta, jaką realizuje Inmed, niesie ze sobą wiele wyzwań. Duża ilość wprowadzanych zmian w specyfikacji produktu już w procesie produkcyjnym niesie ryzyko błędów i konieczność ciągłej weryfikacji dokumentacji. Z kolei zmiany terminów w tym wypadku wynikające z postępu prac na budowie szpitala, wpływają na zmienność harmonogramów produkcyjnych.
Pomysł na rozwiązanie
Aby zapewnić płynną i efektywną realizację produkcji, firma Inmed zdecydowała się na wdrożenie systemu do zarządzania i kontrolowania produkcją. Spółce zależało także na usprawnieniu procesów planowania produkcji, analizie niezbędnych zasobów, zapewnieniu terminowości oraz dostępu pracownikom do aktualnych danych z produkcji. System miał wspierać pracowników w zmieniającym się środowisku, informować o zmianach w specyfikacjach, ryzykach związanych z brakiem zasobów.
Po analizie dostępnych na rynku rozwiązań wspierających zarządzanie produkcją doszliśmy do wniosku, że system PSIpenta/MES spełnia w pełni zakres funkcjonalny, na którym nam zależało, a dzięki standardowym funkcjonalnościom mogliśmy szybko wdrożyć system i skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Duże znaczenie miała dla nas też elastyczność systemu, jego konfigurowalność i możliwość wprowadzania zmian po uruchomieniu systemu.
W przypadku wdrożenia systemu wspierającego zarządzanie produkcją niezwykle istotna jest integracja z systemem ERP. Jakość danych oraz sprawna integracja z systemem ERP często decyduje o powodzeniu projektu. W Inmedzie proces wdrożenia przebiega sprawnie, bo każda ze stron jest od początku zaangażowana w projekt. Zespół Inmedu doskonale rozumie potrzebę dostarczenia wysokiej jakości danych i czasami konieczność wprowadzenia bardziej dokładnego opisu procesu produkcyjnego.
Grupa PSI tworzy oprogramowanie do optymalizacji przepływu energii i materiałów w sektorze przemysłu, energetyki, logistyki. Jako niezależny producent oprogramowania z ponad 2.300 pracownikami, PSI od 1969 roku jest liderem technologicznym w dziedzinie systemów sterowania procesami, które dzięki połączeniu metod sztucznej inteligencji z przemysłowo sprawdzonymi metodami optymalizacji zapewniają zrównoważoną dostawę energii, mobilność i produkcję. Innowacyjne produkty branżowe mogą być obsługiwane przez klientów samodzielnie lub w chmurze.