Blog PSI Polska

WMS przyjazny dla użytkownika, czyli jaki?

12.02.2021 - Zarządzanie magazynem, Zarządzanie projektami IT

Zaawansowany system zarządzania magazynem WMS odwzorowuje cały wewnętrzny przepływ materiałów, steruje pracą ludzi i automatyką magazynową. Wysokie usability (użyteczność oprogramowania) gwarantuje, że interfejs systemu prowadzi użytkowników zgodnie z przepływem pracy i jednocześnie zwiększa produktywność. Po czym rozpoznać przyjazny dla użytkownika system WMS?

Niewykorzystany potencjał z powodu braku usability

Załóżmy, że przy wdrażaniu systemu zarządzania magazynem w ogóle nie bierze się pod uwagę użyteczności oprogramowania. Jakie byłyby tego konsekwencje dla logistyki firmy? Nawet przy zastosowaniu sprawnie działającego systemu, w każdej firmie jest jedno stałe wyzwanie: ludzie.

Co to jest usability?

W słowniku Dudena usability jest wyjaśnione jako "operacyjność; przyjazny charakter dla użytkownika". W kontekście systemów oprogramowania usability jest definiowane jako cecha jakości oprogramowania. Seria norm ISO 9241 opisuje usability jako iloczyn skuteczności w rozwiązywaniu zadań, efektywności w obsłudze systemu i zadowolenia użytkowników oprogramowania. W związku z tym w centrum uwagi znajdują się potrzeby użytkowników. System zarządzania magazynem jest przyjazny dla użytkownika, gdy prowadzi go przez proces pracy i zapewnia wsparcie.

Tak długo, jak ludzie pracują z systemami, efektywność ich pracy wynika m.in. z jakości używanego oprogramowania. System zarządzania magazynem, który nie jest przyjazny dla użytkownika, z trudem może wykorzystać swój potencjał do efektywnego zarządzania procesami. W efekcie wpływa to na całą logistykę przedsiębiorstwa.

Jakie są korzyści z inwestowania w usability?

Pomimo cyfryzacji magazynu, wiele kliknięć może wydłużyć proces i uniemożliwić efektywne zarządzanie poprzez system.  Czasochłonna obsługa oprogramowania zwiększa również liczbę błędów, a co za tym idzie, również koszty.

Zastosowanie przyjaznego dla użytkownika systemu WMS przyspiesza pracę pracowników magazynu i znacznie ułatwia kompletację zamówień.

Przed inwestycją w oprogramowanie powinniśmy brać pod uwagę wszystkie okoliczności, możliwości i koszty, które mogą się pojawić. W dziedzinie intralogistyki szczególny nacisk kładzie się na odpowiednie oprogramowanie do zarządzania magazynem, które zapewni cały przepływ materiałów. Jakie zatem cechy są istotne aby móc określić, czy inwestycja w przyjazny dla użytkownika system WMS zwróci się?

Poniższa lista kontrolna zawiera przegląd najważniejszych cech, które sprawiają, że system zarządzania magazynem jest przyjazny dla użytkownika i staje się dobrą inwestycją w przyszłość firmy.

Lista kontrolna dla user-friendly WMS

  • Odpowiedni ekran: Wyświetlane są tylko te okna dialogowe i ekrany, które są istotne dla danego etapu pracy.
  • Intuicyjna obsługa: Intuicyjna interakcja użytkownika z systemem zarządzania magazynem
  • Mniej znaczy więcej: Kilka niezbędnych kliknięć do miejsca docelowego; bez konieczności dodatkowych konsultacji z instrukcją obsługi WMS
  • Efektywna praca: Dodawanie lub pomijanie funkcji w poszczególnych etapach pracy można w każdej chwili dostosować do potrzeb
  • Zdolność adaptacyjna: Możliwe jest elastyczne, związane z użytkownikiem, dostosowanie oprogramowania do zmieniających się wymagań w magazynie, dzięki czemu może być ono zindywidualizowane i rozszerzone
  • Ciągłe wsparcie: Zapewnienie ciągłego wsparcia użytkownikom, zarówno online jak i offline

W jaki sposób przyjazny dla użytkownika system WMS usprawnia przepływ pracy w magazynie?

System zarządzania magazynem PSIwms łączy wszystkie te cechy w jednym oprogramowaniu i w ten sposób wspiera firmy w rozwoju wydajnej i silnej intralogistyki. Informacje z poszczególnych etapów procesów magazynowych są łatwiej dostępne, co przyspiesza przepływ pracy.

Użytkownicy dopasowują widoki ekranów oraz zakres prezentowanych danych i procesów dzięki indywidualnej konfiguracji w technologii Click-Design.

Możliwości, jakie stwarza PSI Click-Design dają pracownikom większą swobodę i elastyczność w projektowaniu środowiska pracy, zapewniając wydajniejszą i wygodniejszą pracę z systemem.

PSI-Click-Design w użyciu: Indywidualna konfiguracja ekranu dialogowego

Dzięki Click-Design możesz indywidualnie dopasować interfejs użytkownika do własnych potrzeb oraz utrzymać i efektywnie mapować wewnętrzne procesy w Twojej firmie.

  •     Menu,
  •     listy,
  •     tabele
  •     złożone okna dialogowe

mogą być przenoszone w sposób przyjazny dla użytkownika poprzez przeciąganie i upuszczanie.

Tabele mogą być łatwo konfigurowane. Źródło: PSI

Z kolei zbędne i nieistotne informacje mogą być ukryte tak, aby każdy pracownik magazynu na pierwszy rzut oka miał swój własny obszar roboczy.

Kolejnym ułatwieniem zorientowanym na proces jest możliwość połączenia kilku dialogów w jeden ekran. Dzięki temu użytkownicy mogą zobaczyć wszystkie potrzebne informacje bezpośrednio na tym jednym ekranie i szybko i łatwo poruszać się po danych. Poprzez tak zwane zarządzanie zdarzeniami, PSIwms umożliwia również monitorowanie różnych informacji i procesów w magazynie. W ten sposób można kompleksowo kontrolować i konfigurować określone zdarzenia.

WMS przyjazny dla użytkownika robi różnicę

Dzięki przyjaznemu systemowi zarządzania magazynem, użytkownicy są w stanie indywidualnie dopasować wszystkie istotne dla pracy i procesów ekrany i okna dialogowe. Przejrzysty widok ułatwia zrozumienie danych i procesów, dzięki czemu poszczególne etapy pracy są łatwiejsze dla pracowników magazynu.

Różne obszary pracy wymagają różnych danych na ekranach. Dzięki PSIwms użytkownicy mogą wybrać najbardziej odpowiednie narzędzia dla swojego konkretnego obszaru roboczego, samodzielnie konfigurować odpowiednie dane bez wiedzy programistycznej oraz zwięźle wyświetlać go za pomocą wykresów.

W ten sposób zawsze mają wgląd na wszystkie informacje. Ta łatwość pracy nie tylko poprawia przegląd istotnych informacji procesowych, ale także powoduje wzrost zadowolenia pracowników. Zoptymalizowany przepływ materiałów i towarów logistycznych zwiększa produktywność i zmniejsza zarówno ryzyko błędu, jak i ewentualne koszty dla firmy.

Autor: Harmut Braun
Head of Business Development, PSI Logistics GmbH