WMS czy ERP? Co wybrać do zarządzania magazynem?

03.08.2023 - Zarządzanie magazynem

WMS czy ERP? Co wybrać do zarządzania magazynem?

Który system informatyczny wybrać do zarządzania magazynem? Magazynowy moduł  bieżącego systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) czy niezależny system zarządzania magazynem (WMS)?

Spis treści:

Niewiele decyzji dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem ma taki wpływ na jego codzienne funkcjonowanie, sytuację finansową oraz relacje z klientem, jak wybór i wdrożenie systemu zarządzania magazynem (WMS). Który z systemów jest lepszy: ERP czy WMS? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy dokonać oceny następujących kwestii:

Ile kosztuje system WMS?

W decyzje o wyborze konkretnego rozwiązania oprócz dyrektorów logistyki często zaangażowani są dyrektorzy finansowi oraz dyrektorzy IT. Każda ze stron szuka optymalnych rozwiązań od strony kosztowej, funkcjonalnej, integracji. Proces wyboru musi skupiać się na osiąganiu kluczowych celów dotyczących wyników oraz zwiększaniu wartości biznesowej. Należy wziąć także pod uwagę, jakie są koszty rozwiązań tymczasowych, które mają zrekompensować brakujące funkcje. Może okazać się, że pozornie bezpłatny moduł magazynowy otrzymany wraz z systemem ERP wcale nie jest bezpłatny jeżeli weźmiemy pod uwagę utracone korzyści.

System WMS, czyli magazynowy system informatyczny, jest kluczowym oprogramowaniem dla każdego biznesu e-commerce, wymagającym efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową. Koszt zakupu takiego systemu jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar i typ działalności firmy, ilości składowanych produktów, potrzebnego poziom personalizacji interfejsu, czy liczby terminali na, których ma być zainstalowany program WMS. Cena może zawierać się w granicach od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych, czy kilku milionów złotych w zależności od tego czy magazyn realizuje procesy manualne, czy poprzez zaawansowaną automatykę magazynową. Jak podaje Instytut Franuhofera w raporcie z 2022r. nt. rynku WMS w krajach DACH, średni koszt projektu realizacji zautomatyzowanego magazynu wynosi od 300 000 do 500 000 euro w 48% projektów. Koszty magazynu manualnego są bardzo zróżnicowane ze względu na złożoność poszczególnych procesów i zazwyczaj wynoszą od 100 000 do 300 000 euro. Ważne jest, żeby pamiętać, iż koszty nie kończą się na jednorazowej płatności za oprogramowanie WMS. Powinniśmy uwzględnić również koszty obsługi, szkolenia personelu, a także regularne aktualizacje, które są konieczne do utrzymania systemu na bieżąco z dynamicznie zmieniającymi się wymogami biznesowymi oraz technologiami. Wreszcie, koszt systemu WMS może obejmować również koszty dostawy i instalacji programu na infrastrukturze produkcyjnej firmy.

Co lepiej zarządza magazynem - ERP czy WMS?

System ERP to zestaw zintegrowanych narzędzi do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem. Wiodące systemy klasy ERP najczęściej posiadają także moduły pozwalające na zarządzanie magazynem. Podstawą systemów ERP jest logika oparta na wymianie danych. Niestety systemy te rzadko są w stanie przetworzyć dostarczone dane w informacje niezbędne do optymalizacji logistyki, której potrzebują dyrektorzy logistyki. Systemy ERP sprawdzają się przy sekwencyjnych operacjach z ograniczonymi wyjątkami.

Zaawansowane systemy zarządzania magazynami WMS (warehouse management system) działają w dynamicznym środowisku przyjęcia towaru, jego magazynowania i zarządzania procesami wysyłki towarów. Informatyczny system magazynowy wspiera zarządzanie gospodarką magazynową, która często wymaga różnych strategii składowania towarów czy ich kompletacji. Oprócz podstawowych funkcji oprogramowania do zarządzania magazynem, które obejmują zarządzanie ilością i lokalizacją magazynową, a także kontrola i dyspozycja przenośników magazynowych, zakres funkcji systemu WMS obejmuje często wybór strategii operacyjnych i strategii optymalizacji. Jeśli Twoja firma jest narażona na ciągłe zmiany priorytetów, bądź branża wyznacza specyficzne warunki, najlepszym rozwiązaniem jest dedykowany program magazynowy WMS, który pozwala na większą elastyczność w konfiguracji systemu. Systemy WMS są tworzone przez ekspertów znających procesy logistyczne, którzy opracowują algorytmy optymalizujące pracę magazynu. W ostatnim czasie coraz większe znaczenie odgrywają także kwestie związane z optymalizacją opakowań i kontrolą przepływu towarów. Nowoczesne systemy WMS wykorzystują zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji pozwalające na optymalizację procesów.

Jakie znaczenie w zarządzaniu magazynem mają aktualne informacje?

System WMS pozwala optymalizować pracę magazynu, wyznacza lokalizacje towaru w oparciu o analizę danych, przedstawia bieżący stan magazynu w czasie rzeczywistym. Umożliwia to uzyskiwanie analiz, raportów dot. wskaźników, wykresów co ułatwia podejmowanie właściwych decyzji. W systemie ERP stan ilościowy jest zwykle zawyżony, gdyż brakuje informacji o artykułach uszkodzonych - dane te są dostępne dopiero po przeprowadzeniu inwentaryzacji.

Czy istnieje potrzeba integracji automatyki magazynowej?

Jeśli magazyn wymaga systemów automatyki, takich jak przenośniki, sortery, technologie kompletacji (np. Pick-by-voice lub pick-by-light), jest mało prawdopodobne, aby system ERP był w stanie go obsłużyć w sposób efektywny. Decyzja o wprowadzenie automatyki magazynowej podejmowana jest na różnych etapach rozwoju magazynu i często od różnych dostawców. Optymalne wykorzystanie automatyki wymaga czasami przebudowania procesów logistycznych np. wprowadzania przetwarzania batch’owego lub optymalizacji składowania w automatycznych strefach, jeśli systemy automatyki nie oferują tego typu rozwiązań, to właśnie system WMS przejmuje te zadania.

Czy stać Cię na przestój w magazynie?

Wraz z rozwojem organizacji system ERP wymaga modyfikacji. Często firmy podejmują decyzję o całkowitej wymianie systemu ze względu na jego braki funkcjonalne powodujące niewystarczającą obsługę procesów biznesowych. Decydując się na zarządzanie magazynem poprzez system ERP, musimy liczyć się z ryzykiem zatrzymania pracy magazynu w sytuacji wymiany systemu ERP. Nawet najmniejsze, niekiedy mało istotne zatrzymanie systemu WMS, implikuje poważne problemy w realizacji przepływów magazynowych. Niezależny WMS integruje się z dowolnymi ERP’ami i pracuje efektywnie 24/7.

Zaawansowany system klasy WMS - jak wybrać i wdrożyć optymalne oprogramowanie magazynowe?

Wybierając zaawansowany system klasy WMS, inwestujesz w oprogramowanie magazynowe, które wyraźnie usprawni procesy zarządzania transportem, realizacją zamówień. System magazynowy WMS jest kluczowym narzędziem umożliwiającym efektywne zarządzanie towarem w magazynie, oferując dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i optymalizując procesy magazynowe. Wielofunkcyjne rozwiązania tego typu umożliwiają zarządzanie kodami kreskowymi, dzięki czemu system WMS precyzyjnie lokalizuje towary, co jest nieocenione podczas procesów wdrożenia i inwentaryzacji. Wybierając system WMS, zyskujesz nie tylko zaawansowane narzędzie, ale także partnera, który pomoże Ci zoptymalizować procesy magazynowe, skutecznie zarządzać towarem i sprawnie realizować zamówienia w dynamicznym środowisku magazynowym.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji, czy lepiej zarządzać magazynem poprzez system ERP, czy dedykowany system WMS, nie jest łatwe. Przede wszystkim należy przeanalizować stosunek potencjalnych kosztów do korzyści, także tych utraconych i uwzględniać wiele zmiennych jak długoterminowe cele biznesowe, wymogi dot. funkcjonalności, plany rozwojowe dostawcy oprogramowania. Nie każdy magazyn wymaga niezależnych i zaawansowanych systemów WMS, których zadaniem jest optymalizowanie złożonych procesów logistycznych. Warto jednak rozważyć ich wdrożenie przy skomplikowanych procesach, kiedy zależy nam na optymalizacji operacji i kosztów magazynowania. Oba systemy idealnie się uzupełniają, oferując firmie największe korzyści poprzez integrację.

Porównanie systemów WMS i ERP 

Porównanie systemów WMS i ERP

Korzystając z systemu WMS firma lepiej wykorzystuje swoje zasoby, zwiększa produktywność pracy magazynu i zapewnia szybszy czas realizacji zleceń. Zastosowanie systemu WMS to rozwiązanie dla firm, które stawiają na budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez sprawną logistykę jednocześnie optymalizując koszty. 

  • Ten wpis został pierwotnie opublikowany dnia: 12 czerwca 2017.
  • Zaktualizowany dnia: 3 sierpnia 2023.

Zobacz również:

Inteligentne zarządzanie magazynem, czyli Warehouse Intelligence

Activity Tracking – źródło analizy danych