System WMS przyszłości – czas na cyfryzację magazynów

01.02.2022 - Zarządzanie magazynem

Cyfrowa transformacja idzie pełną parą. Pandemia koronawirusa sprawiła, że cyfryzacja obejmuje coraz więcej dziedzin naszego życia. Postępująca cyfryzacja dotyczy również procesów magazynowych. W logistyce pojawiło się nowe pojęcie: Magazyn 4.0, oparte na koncepcji Przemysłu 4.0. Ale co ono właściwie oznacza? I jak będą w przyszłości wyglądały standardy zarządzania magazynem?

Żyjemy w czasach, w których nieograniczony dostęp do informacji na każdy temat i w każdej chwili stanowi część naszego życia. Widzimy to na co dzień, korzystając ze smartfonów. Jesteśmy dla wszystkich stale dostępni, zamówienia składamy w biegu i w międzyczasie, a najnowsze wiadomości sprawdzamy w aplikacji.

Pandemia w naturalny sposób wymusiła przyspieszoną cyfrową transformację, ale w wielu dziedzinach naszego życia już dawno wkroczyliśmy na tę ścieżkę.

Dla większości z nas, zakupy przez Internet stały się codziennością. Wiele firm korzysta z telekonferencji, które zastąpiły bezpośredni kontakt. Niektórzy z nas nawet rezerwują wizyty u lekarza online. W ciągu kilku minut możemy również zamówić dostawę produktów spożywczych i innych zakupów prosto pod nasze drzwi. Ale jakie procesy logistyczne kryją się za tymi możliwościami? Jak właściwie wygląda cyfrowa transformacja logistyki?

Wkraczamy do cyfrowego magazynu

Aby zapewnić natychmiastową dostępność produktów, których wymaga współczesny konsument, konieczne jest znaczące usprawnienie procesów w magazynie. Sprawna obsługa poszczególnych etapów procesów magazynowych jest przecież warunkiem koniecznym dla szybkiej realizacji zamówienia. Aby to osiągnąć, należy projektować elastyczne i przejrzyste procesy, zapewniając jednocześnie ich identyfikowalność. Najlepiej z tym zadaniem radzi sobie specjalne oprogramowanie magazynowe.

Wielu operatorów magazynów korzysta już z systemu zarządzania magazynem (WMS), czasem w połączeniu z systemem zarządzania zasobami w przedsiębiorstwie (ERP), aby zapewnić cyfryzację swoich procesów magazynowych. Tacy operatorzy zdecydowanie wyprzedzają swoich „analogowych” konkurentów, posiadając już fundamenty pod cyfrową transformację swojej przyszłości.

Drukowane zlecenia kompletacji zamówień, odręcznie sporządzone dowody dostawy i aktualizacja stanów magazynowych w arkuszach kalkulacyjnych Excel należą już do przeszłości.

Widoki pulpitu z wykresami i danymi w formie tabelarycznej zapewniają błyskawiczną ocenę sytuacji. Źródło: PSI Logistics

Cyfryzacja magazynu to wiele nowych możliwości

Operatorzy magazynów zawsze kierują się potrzebą optymalizacji istniejących procesów magazynowych. Dążą również do wdrożenia nowych procesów, które spełnią oczekiwania klientów w zakresie elastyczności, przejrzystości i zmienności. Ich cele mogą również zakładać wypracowanie nowych modeli biznesowych lub przygotowanie oferty nowych usług. Podczas gdy operatorzy magazynów formułują swoje cele biznesowe, wymogi i oczekiwania dotyczące optymalnego oprogramowania ewoluują automatycznie, wspierając tym samym proces decyzyjny.

Właściwie dobrane systemy IT dla magazynu zagwarantują sprawny przebieg procesu cyfryzacji, zapewniając zarówno wydajność procesów magazynowych, jak i możliwość rozbudowy systemów w przyszłości.

System WMS oferuje ogromne korzyści, zdecydowanie zwiększając wydajność magazynu. Niewątpliwą zaletą systemu jest jego precyzyjne dostosowanie do wymogów danego magazynu.

Dlatego tak ważne jest określenie, jakie aspekty są istotne w konkretnym magazynie. W PSI stale wymieniamy się pomysłami z naszymi klientami, partnerami i dostawcami, aby precyzyjnie optymalizować system WMS oraz uwzględniać różne wymagania w ramach projektów, które obejmują zwinne przepływy pracy. Analizujemy nowe trendy technologiczne i wdrażamy je, jeśli oznaczają realne korzyści dla naszych klientów.

Wymiana pomysłów z naszymi klientami ma na celu zapewnienie użytkownikom końcowym naszych systemów jak najlepszych doświadczeń oraz wsparcia w ich codziennej pracy. Aby to osiągnąć, magazynowe systemy IT muszą być jednocześnie zaawansowane i łatwe w obsłudze. Dzięki sugestiom i doświadczeniom naszych klientów możemy wprowadzać ulepszenia bezpośrednio na etapie rozwoju  oprogramowania służącego do zarządzania magazynem. Dotyczy to również aktualnej wersji systemu PSIwms.

Transformacja magazynu dzięki wdrożeniu optymalnego systemu WMS

PSIwms już w wersji standardowej zapewnia możliwość aktualizacji i rozbudowy systemu w przyszłości. Konfigurowalne ekrany robocze i zoptymalizowany interfejs użytkownika poprawiają komfort obsługi systemu. Interfejs ułatwia przenoszenie i łączenie menu, list, tabel lub złożonych okien dialogowych metodą drag&drop. Dzięki temu interfejs można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Nowe ekrany robocze usprawniają przepływ pracy użytkownika dzięki przejrzystej strukturze i użytecznym funkcjom.

7 kroków w kierunku systemu WMS przyszłości. Źródło: PSI

Łatwa nawigacja, przejrzysty układ i atrakcyjna forma prezentacji złożonych danych zapewnia intuicyjną obsługę systemu i sprawny przepływ pracy. Dzięki temu pracownicy otrzymują najlepsze możliwe wsparcie, przy jednoczesnym zapewnieniu wydajności procesów magazynowych. Okna dialogowe mogą być obsługiwane poprzez skanowanie, dotykowo i za pomocą klawiatury, przy czym można je dopasować do danego stanowiska pracy. Główne okno informacji i stałe przyciski ułatwiają obsługę, umożliwiając jednocześnie indywidualną konfigurację przez użytkownika.

Wstępnie skonfigurowany system PSIwms szczególnie dobrze sprawdza się w zastosowaniach e-commerce, ponieważ jest bezpośrednio dostosowany do wymagań branżowych i zapewnia znaczne przyspieszenie realizacji projektu.

System WMS przyszłości nie kończy się na cyfrowym magazynie – on się od niego zaczyna.

Autor: Hartmut Braun
Head of Business Development, PSI Logistics GmbH