Blog PSI Polska

Prekonfigurowany system PSIwms dla magazynu e-commerce - czyli jak skorzystać z doświadczeń innych

20.04.2023 - Case study

[Translate to Polski:] Prekonfigurowany system PSIwms dla magazynu e-commerce PSI Polska Szczecin

Każda firma realizująca sprzedaż e-commerce wie, jak ważna jest sprawna obsługa procesów logistycznych. Dla jej zapewnienia niezbędne jest wsparcie informatyczne w postaci systemu klasy WMS. Do niedawna uruchomienie takiego systemu było sporym wyzwaniem. W magazynie e-commerce firmy Hisert, PSI Polska wdrożyła prekonfiguowany system gotowy do zarządzania magazynem, co pozwoliło znacznie skrócić czas i obniżyć koszty implementacji.

Firma Hisert, która jest producentem i dystrybutorem odzieży, obuwia oraz dodatków na platformach e-commerce, w połowie 2022 roku oddała do użytku nowy magazyn w Szczecinie. Jego powierzchnia wynosi 11,5 tys. m² i zapewnia dystrybucję kilkunastu tysięcy sztuk odzieży i akcesoriów tygodniowo. Z nowo otwartego magazynu w Szczecinie są realizowane zamówienia do klientów platform marketplace, m.in. Zalando, eBay i Amazon. Nowa inwestycja ma zwiększyć konkurencyjność Hisert, a otwarcie nowego magazynu to okazja do gruntownej digitalizacji zaplecza logistycznego firmy.

Dotychczasowy system WMS okazał się niewystarczający do obsługi szybkiego wzrostu zamówień, dlatego spółka zdecydowała o wymianie systemu na oprogramowanie PSIwms, którego dostawcą jest PSI Polska.

- Przy wyborze dostawcy systemu WMS do naszego pierwszego centrum dystrybucyjnego kierowaliśmy się kilkoma kluczowymi kryteriami: system musiał być już wykorzystywany w firmach prowadzących sprzedaż w formule e-commerce i to konkretnie w branży fashion. Zależało nam również na szybkim wdrożeniu, a sam system musiał nam gwarantować możliwości skalowania biznesu - tłumaczy Wojciech Drobczyński, kierownik zarządzania procesami w Hisert.

PSI Polska wdrażało system WMS w magazynach m.in. CCC, Half Price czy LPP, właściciela marek Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay.

Magazyn Hisert w Szczecinie PSI Polska

Jak korzystać z dobrych praktyk?

PSI Polska oferuje systemy w różnych modelach wdrożenia: prekonfigurowanym, który jest zbudowany z doświadczeń firmy z innych realizacji oraz tradycyjnym, gdzie w ramach projektu konfiguruje się procesy dostosowane do magazynu. Hisert zdecydował się na prekonfigurowaną edycję systemu PSIwms Omnichannel, dedykowaną do obsługi procesów w segmencie e-commerce.

- Na każdym etapie projektu, również w fazie powdrożeniowej, mogliśmy liczyć na profesjonalizm i pełne wsparcie ze strony przedstawicieli PSI. Było to o tyle ważne, że otwierając pierwsze centrum dystrybucyjne, nie mieliśmy jeszcze szczegółowo opisanych wszystkich procesów logistycznych, a tego oczekuje większość dostawców systemów WMS. Na szczęście wdrażając prekonfigurowany system PSI, mogliśmy wykorzystać sprawdzone rozwiązania. - podkreśla Wojciech Drobczyński i tłumaczy - Nie tworzyliśmy nic od nowa, a jedynie dostosowywaliśmy gotowe procesy do specyfiki naszej działalności. To znacznie przyspieszyło uruchomienie systemu i zminimalizowało ryzyko niepowodzenia całego projektu. Podczas takiego wdrożenia bardzo ważne jest utrzymanie partnerskich relacji z dostawcą systemu i czerpanie z jego doświadczeń.- wyjaśnia kierownik zarządzania procesami w Hisert.

Jak przyspieszyć i skutecznie wdrożyć system WMS?

Pod czujnym okiem konsultantów PSI, w ciągu zaledwie 10 dni uruchomiono produkcyjnie system PSIwms. Cały proces: od analizy, konfiguracji topologii, testów i finalnego uruchomienia WMS-a, trwał cztery miesiące, uwzględniając integrację z systemami nadrzędnymi. Dla płynnego startu systemu, rozruch, podzielono na dwa etapy, o czym mówi odpowiedzialny za projekt po stronie PSI, Michał Tokarczyk, senior konsultant WMS:

- Na uruchomienie daliśmy sobie dwa tygodnie. W pierwszym uzgodniliśmy z klientem, że będziemy pracować na 10% wolumenu, w drugim PSIwms zarządzał już całością asortymentu i operacji w magazynie.

Jak zaznacza ekspert, wybierając system PSIwms, firmy każdorazowo otrzymują pełne wsparcie na etapie przedwdrożeniowym, kompleksowy pakiet szkoleń dla załogi, a także przygotowanie infrastruktury i testy gotowych funkcjonalności.

Dobry efekt niskim wkładem

M​agazyn Hisert pracuje w trybie jednozmianowym od poniedziałku do piątku. Najwięcej pracy jest po weekendzie, wtedy to realizowane są zamówienia złożone w weekend. Zwyczajowo jest ich około kilku tysięcy. Ponad 70% zamówień to zamówienia jednopozycyjne. Proces kompletacji i wysyłki zamówień, który w poniedziałki zajmował 8 godzin, już w pierwszym tygodniu od uruchomienia PSIwms został skrócony do zaledwie 4 godzin.

- Wdrożenie systemu WMS zwiększyło wydajność procesów magazynowych i pozwoliło nam uzyskać lepszą kontrolę nad przepływami towarów i stanami magazynowymi. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi zastosowanemu na skanerach MDT czas szkolenia nowych pracowników został znacząco skrócony. Bazując na moich doświadczeniach związanych z wdrożeniami oprogramowania WMS, jestem zaskoczony jak szybko i łatwo udało nam się osiągnąć samodzielność w obsłudze systemu firmy PSI. - mówi Marcin Rudziński, kierownik centrum dystrybucyjnego firmy Hisert.

W Hisert podkreślają, że firmie udało się płynnie przejść z metod analogowych na cyfrowe, co przy tak dużych zmianach nie zawsze jest proste. W styczniu zaraz po uruchomieniu PSIwms firma osiągnęła wydajność porównywalną do tej, jaka przypada na najgorętszy okres roku, jakim jest listopad i grudzień. Dwa tygodnie po uruchomieniu systemu w centrum dystrybucyjnym przeprowadzono inwentaryzację niemal 1 mln sztuk towarów. Proces został przeprowadzony w nowym systemie PSIwms i zakończył się w 48 godzin. W inwentaryzację, zaangażowanych było wiele osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w magazynie i nie używały skanera MDT, a mimo to nie miały problemów z wykonywaniem zadań.

Analizy Gartnera dobitnie pokazują, że implementacja rozwiązań IT jest wyzwaniem i to dużym. Jak wynika z danych wspomnianej firmy doradczej, aż 75% projektów kończy się niepowodzeniem i to niezależnie od wielkości firmy. To ilustruje, przed jakim wyzwaniem stają firma wdrożeniowa, jak i inwestor. Michał Tokarczyk podkreśla, że w tym wypadku kluczowa była otwartość firmy Hisert na wiedzę i doświadczenie zespołu wdrożeniowego PSI Polska:

Rozwiązania, które znalazły zastosowanie w magazynie Hisert w Szczecinie, są wynikiem wszystkich poprzednich doświadczeń firmy i wdrożeń w magazynach o złożonych procesach. Wersja prekonfigurowana pozwala na uniknięcie czasochłonnej analizy przedwdrożeniowej, znacznie szybciej i taniej wdrożyć system w przedsiębiorstwach realizujących sprzedaż w modelu omnichannelowym.

- Wbrew pozorom, systemy informatyczne nie zawsze muszą być mocno kastomizowane do firmy ponadstandardowymi funkcjonalnościami. Bywa, że system w modelu bazowym z podstawowymi i sprawdzonymi wcześniej funkcjonalnościami będzie najlepszym wyborem. Szczególnie gdy mowa o firmach małych i średnich, otrzymujących wyjątkowe know-how, które jest owocem doświadczeń z realizacji licznych projektów IT. - podkreśla Michał Tokarczyk z PSI Polska.

Przeczytaj również:

Szybkie wdrożenie PSIwms w magazynie CCC Half Price

Prekonfigurowany system w dwa miesiące – nowa metodologia wdrażania WMS