Blog PSI Polska

System SCADA PSIprins wspiera procesy zarządzania energią elektryczną w przemyśle

06.04.2023 - Case study, Zarządzanie energią

System scada PSIprins wspiera zarządzanie energią elektryczną w Mercedes Benz AG
Źródło zdjęć: © Mercedes Benz AG

Duże koncerny przemysłowe wykazują znaczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, zwłaszcza jeśli znajdują się w wielu lokalizacjach. W takiej sytuacji utworzenie stabilnej infrastruktury sieciowej oraz zapewnienie wysokiej jakości dostaw jest niezwykle ważne. Mercedes Benz AG od ponad 25 lat wykorzystuje w tym celu system SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) - PSIprins.

Do lat dziewięćdziesiątych sieć energetyczna w przedsiębiorstwie była zarządzana bez wsparcia systemów informatycznych. Wymagało to zaangażowania sporej liczby pracowników do odczytywania liczników, wykonywania operacji łączeniowych, wykrywania błędów w sieci i uruchamiania odpowiednich środków zaradczych.

Zrównoważone zarządzanie energią przy rosnącym zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa

Zwiększające się wymagania związane z transformacją energetyczną i złożonością sieci energetycznej sprawiają, że obsługa infrastruktury przemysłowej staje się coraz droższa. Szukając możliwości optymalizacji tego procesu w Mercedes Benz AG, wdrożono system sterowania redukujący obciążenie pracą i minimalizujący czasy przestojów, a także wpływający na zwiększenie wydajności. Niemiecka firma ponad 25 lat temu postawiła na system sterowania sieciami przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej firmy PSI.

„Wykorzystujemy system kontroli sieci PSIprins od ponad 25 lat i stał się on dla nas niezbędny. Zapewnił nam duże udogodnienia pod wieloma względami”.

Axel Eichhorn
Mercedes Benz AG

Zalety wdrożenia systemu SCADA PSIprins w przedsiębiorstwie Mercedes Benz AG:

 • Redukcja obciążenia pracą
  PSIprins zdigitalizował ręczne operacje monitorowania i sterowania powodując, że praca w centrum sterowania siecią jest bardziej efektywna i wydajna.
 • Wyższa jakość zabezpieczenia sieci
  Zintegrowane zarządzanie alarmami umożliwia przewidywanie przerw w działaniu sieci energetycznej i wpływa na zapobieganie przestojom.
 • Szybkie przywrócenie zaopatrzenia w energię
  Zastosowanie sterowania PSIprins pozwoliło firmie Mercedes skrócić czas usuwania usterek w sieci zasilającej z 24 godzin do zaledwie 3 godzin.
 • Ułatwienie dla telemechaniki
  Systemy sterowania PSI oferują szeroką gamę protokołów komunikacyjnych. Dzięki temu w Mercedes Benz AG sprawnie połączono istniejące rozwiązania telemechaniki z systemem SCADA.
 • Zarządzanie CO2
  PSIprins umożliwia także integrację i monitorowanie systemów PV, a tym samym większe wykorzystanie energii odnawialnej, wpływając ostatecznie do obniżenia emisji CO2. Możliwość zdalnego wyłączania stacji i transformatorów w porównaniu do ręcznego przełączania w terenie zmniejsza zapotrzebowanie na personel. Ma również pośredni wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
 • Centralizacja monitorowania i sterowania siecią energetyczną dla wielu lokalizacji
  Dotychczasowe pozytywne doświadczenia z wdrożonego rozwiązania skłoniły Mercedes Benz AG w 2022 roku do włączenia dwóch kolejnych lokalizacji (Bremen i Rastatt) do systemu sterowania siecią dostarczonego przez PSI. W ten sposób monitoring zostanie rozszerzony poza dwie największe lokalizacje Untertürkheim i Sindelfingen, zapewniając całościowy obraz sieci energetycznej Mercedes Benz AG. Standaryzacja w systemie sterowania umożliwia porównywanie pomiarów i upraszcza koordynację między zakładami. Ponadto działanie jednego centrum sterowania jest bardziej wydajne niż kilka centrów nadzoru w poszczególnych lokalizacjach.

„Szczególnie cieszę się na kontynuację tej owocnej współpracy: w następnym kroku Mercedes Benz AG połączy system sterowania z funkcjami zarządzania zespołami utrzymania sieci PSIcommand i w ten sposób osiągnie dalszą optymalizację monitorowania i sterowania siecią energetyczną. Szczególnym wyzwaniem będzie tutaj modelowanie wielu poziomów napięcia.”

Abed Al Fatah Hammo
PSI Software AG

 

Przeczytaj również:

Re Alloys stawia na system PSIscada

Sztuczna inteligencja precyzyjnie zlokalizuje awarie rurociągów