Blog PSI Polska

Skuteczna optymalizacja procesów produkcyjnych: Neapco wprowadza system zarządzania produkcją PSIasm

06.10.2023 - Case study, Zarządzanie produkcją

Optymalizacja procesów produkcyjnych - Neapco wdraża PSIasm

Neapco, ceniony producent i dostawca układów napędowych dla branży motoryzacyjnej, podjął działania mające na celu poprawę efektywności operacyjnej oraz optymalizację procesów produkcyjnych. Firma zdecydowała się na usprawnienie swojej produkcji poprzez wdrożenie zintegrowanej platformy do zarządzania produkcją PSIasm. Platforma łączy w sobie moduły APS, MES i SCADA, a ponadto została wzbogacona o system PSIwms SLS odpowiedzialny za zadania z zakresu forklift management.

Spis treści:

Nowe technologie zawsze znajdowały się w obszarze zainteresowań sektora automotive. W 2022 roku branża motoryzacyjna przeznaczyła na technologię 100 mld dolarów, a prognozy mówią, że w 2030 roku ta liczba osiągnie 238 mld! Przemysł samochodowy, kładąc tak duży nacisk na cyfryzację, przoduje we wdrażaniu zmian w procesie produkcji, określanych jako koncepcja Przemysłu 4.0. Przykłady tych inwestycji można znaleźć tuż za naszą zachodnią granicą. Niemcy, którzy aspirują do bycia liderem Przemysłu 4.0, stawiają na ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych i wdrażają cały ekosystem nowoczesnych rozwiązań.

Nowoczesne oprogramowanie staje się koniecznością

Najlepsze firmy motoryzacyjne decydują się na automatyzację procesów produkcyjnych w swoich zakładach, aby przyspieszyć realizację produkcji. Transformacja technologiczna jest istotna nie tylko w fabrykach wytwarzających produkty końcowe – tego samego oczekuje się również od dostawców komponentów. Bez odpowiednich narzędzi, trudno jest konkurować na rynku. Dobrą wiadomością jest to, że firmy w Polsce zdają sobie z tego sprawę i inwestują w IT.

Przemysł 4.0. w polskim wydaniu

Przemysł motoryzacyjny ma istotny wkład w polską gospodarkę. Odpowiada za 8% PKB oraz za około 13,5% wartości eksportu. Firmy produkcyjne z naszego kraju eksportują swoje towary do całej Europy, a ich łączna wartość w poprzednim roku wyniosła 39,7 mld euro. Przykładem takiej prężnie działającej firmy jest polski oddział Neapco, amerykańskiego holdingu, który specjalizuje się w produkcji i dostawie układów napędowych dla światowego przemysłu samochodowego. Nowoczesne zakłady Neapco zlokalizowane są w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Polska fabryka w Praszce specjalizuje się w produkcji półosi do samochodów znanych marek, spośród których można wymienić m.in. BMW, Ford, Mercedes czy Volkswagen.

Przemysł 4.0. w polskim wydaniu
Polska fabryka Neapco w Praszce

Firma Neapco zdecydowała się na wdrożenie zaawansowanych technologii IT w celu skutecznego zarządzania procesami produkcyjnymi i logistycznymi. Digitalizacja ma zostać przeprowadzona poprzez implementację programów do zarządzania produkcją klasy MES, APS, SCADA oraz modułu forklift management. 

System zarządzania produkcją PSIasm – komplementarna kombinacja

W wyniku współdziałania tych systemów powstaje komplementarna kombinacja narzędzi, ukierunkowanych na koncepcję Przemysłu 4.0. Pozwalają one na optymalny przepływ informacji między planistami, operatorami produkcji oraz osobami podejmującymi decyzje biznesowe, a także zapewniają wiele innych korzyści, sprzyjających zwiększeniu wydajności produkcji. To właśnie korzyści wynikające z integracji systemów przesądziły o wyborze PSIasm w przypadku Neapco.

Wśród celów producenta, najważniejszymi są optymalizacja procesów produkcji, terminowa realizacja zleceń oraz ułatwienie i przyspieszenie komunikacji pomiędzy produkcją a funkcjami wspierającymi, takimi jak logistyka. Inwestycja w system APS umożliwia zaawansowane harmonogramowanie i planowanie produkcji, co pozwala zwiększyć produktywność, a jednocześnie zaoszczędzić czas pracy planistów. Plan produkcji uwzględnia przy tym zmienne czynniki, takie jak dostępność zapasów surowców, ograniczenia wynikające z terminów realizacji czy złożoność procesów. System MES ma zapewnić firmie optymalizację wydajności procesów produkcji na podstawie danych pozyskiwanych bezpośrednio z maszyn i terminali na hali produkcyjnej oraz umożliwić monitorowanie realizacji produkcji w czasie rzeczywistym. Optymalizacja i maksymalne wykorzystanie posiadanych zasobów magazynowych pozwala ograniczyć marnotrawstwo surowców i zmniejszyć koszty produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości produktów. Ostatnim modułem jest SCADA, która nadzoruje przebieg wszystkich etapów produkcji oraz wizualizuje pracę linii produkcyjnych. Dzięki temu pracownicy zyskują kontrolę nad procesem produkcji i mogą błyskawicznie zareagować w przypadku awarii lub pojawienia się wadliwych wyrobów.

Zaawansowana platforma PSIasm zawiera w sobie wszystkie te systemy, a dodatkowo na potrzeby firmy została uzupełniona o moduł systemu WMS – forklift management. Jego zadaniem jest koordynacja systemu automatycznego sterowania wózkami widłowymi, które dostarczają surowce do realizacji zamówień. W obrębie oprogramowania tworzonego przez PSI Polska obszary produkcji i logistyki bardzo dobrze się ze sobą łączą.

Nacisk na efektywną produkcję

Nacisk na efektywną produkcję

Dla polskiego oddziału Neapco ważnym celem jest maksymalizacja wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness), a system PSIasm poprzez raporty OLE i OEE zapewnia w tym zakresie dokładne, aktualne dane. Poprzez nowy system, wizualizacja produkcji będzie przebiegać w czasie rzeczywistym, co przyniesie dodatkowe korzyści w zakresie monitoringu przebiegu procesów produkcyjnych i zarządzania nimi. Ponadto, dzięki bieżącej analizie danych możliwe będzie zidentyfikowanie obszarów, w których istnieje potencjał do zwiększenia efektywności operacyjnej, dostępności lub szansa na poprawę jakości.

Projekt jest w trakcie wdrażania, obecnie zakończyliśmy etap szczegółowej analizy przedwdrożeniowej, który trwał kilka miesięcy. Zdecydowaliśmy się na ten krok, aby szczegółowo zidentyfikować obszary, które początkowo nie były brane pod uwagę, a finalnie mogą mieć istotny wpływ na proces. Dzięki analizie mogliśmy też lepiej zapoznać się z kosztami projektu dostosowanego do naszych potrzeb – mówi Tomasz Wiendlocha, Kierownik Continuous Improvement z Neapco.

Optymalizacja produkcji w Neapco – plan wdrożenia systemu

Plan wdrożenia systemu w Neapco

Uruchomienie pierwszej fazy projektu ma nastąpić na początku 2024 roku. Na początku przygotowywany jest pilotaż, po którym przyjdzie pora na rollout na kolejnych 16 liniach, a w końcowym etapie wdrożenie na kilkudziesięciu liniach/maszynach na innych wydziałach produkcyjnych.

Analiza poprzedzająca implementację pozwoliła na głębokie zrozumienie procesów biznesowych klienta, umożliwiając ustalenie kierunku i zakresu prac wdrożeniowych – podkreśla Aleksander Faleńczyk z PSI Polska.

Firma Neapco wspólnie z PSI ustaliła, że wdrożenie nastąpi w modelu agile. Wykorzystanie zwinnych metodyk zarządzania projektem umożliwiło ciągłe monitorowanie postępu, wczesne włączenie zespołu w proces tworzenia rozwiązania, cykliczną adaptację celów projektu, a także zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego.

Firma korzysta też z innowacyjnego jak na polskie warunki rozwiązania, czyli platformy do wymiany informacji, dającej dostęp do dokumentacji produktowej i projektowej. Dzięki "PSI Collaboration platform" możliwa jest efektywna komunikacja między członkami zespołu, współtworzenie specyfikacji produktu i dostęp do kluczowych informacji projektowych. 

Cyfryzacja jako skuteczna metoda optymalizacji procesów produkcyjnych

Projekt ten doskonale pokazuje, w jaki sposób zaawansowane programy mogą zoptymalizować procesy produkcyjne, otwierając nowe perspektywy dla polskiego sektora automotive. Wraz z rosnącą niestabilnością sytuacji makroekonomicznej cyfryzacja w branży motoryzacyjnej staje się coraz większym priorytetem. Innowacyjne rozwiązania z obszaru Przemysłu 4.0. są już dostępne dla niemal każdej firmy.

Zobacz również:

Czym jest system APS? Definicja, funkcje, korzyści

Ewolucyjne wdrożenie systemu zarządzania produkcją w Grupie KAN