Blog PSI Polska

Wdrożenie systemu MES do zarządzania produkcją okiem praktyka

04.05.2017 - Zarządzanie produkcją

System zarządzania produkcją MES okiem praktyka

Standardowy produkt, instalacja, szkolenia i uruchomienie produkcyjne – taki idealny scenariusz  wdrożenia projektu informatycznego nie zdarza się często, żeby nie powiedzieć „nigdy”.

Sprawdzone sposoby na udane wdrożenie 

Droga do udanego wdrożenia może być bardzo kręta i pełna niespodzianek. Projekty informatyczne bywają złożone, a finalny efekt może być czasem dla klienta trudny do doprecyzowania na początkowym etapie prac. Zakłady produkcyjne, decydując się na system zarządzania produkcją, oczekują od dostawcy systemu wsparcia w sprawnym przeprowadzeniu projektu i pomocy na każdym etapie współpracy. Na szczęście firmy informatyczne posiadają w swoich szeregach odpowiednich przewodników, którzy pilnują, aby wszyscy dotarli bezpiecznie do celu oraz sprawdzone metody zarządzania projektami informatycznymi.

Dlaczego współpraca z konsultantem jest tak ważna?

Konsultanci w projektach wdrożeniowych mają bardzo szeroki zakres obowiązków. Pełnią oni przede wszystkim rolę mostów łączących świat biznesu klienta z hermetycznym środowiskiem programistów. Ich zadaniem jest dogłębne poznanie procesów i potrzeb klientów oraz zamodelowanie i przeniesienie ich do systemu informatycznego. Konsultanci są obecni w projekcie nawet przed jego faktycznym rozpoczęciem poprzez wspieranie procesów handlowych. Zaangażowanie konsultanta w czasie projektu jest cały czas na wysokim poziomie, ponieważ to on bezpośrednio odpowiada za zbieranie potrzeb, ich analizę, wdrażanie oraz testowanie. Zakończenie projektu wcale nie musi oznaczać końca pracy dla konsultanta, ponieważ bardzo często pełni on rolę wsparcia dla klienta już po uruchomieniu systemu. Doświadczony konsultant ma w zanadrzu dwa podstawowe narzędzia: swoją wiedzę oraz produkt informatyczny.

Jak przebiega wdrożenie systemu MES?

Wdrożenie systemu zarządzania produkcją rozpoczyna się od analizy i wykorzystania produktu standardowego. Innymi słowy, konsultant i klient mają do dyspozycji system, który posiada określone możliwości, funkcje i dane. Podejście firmy PSI do wdrożeń informatycznych opiera się na szczegółowym analizowaniu potrzeb oraz zaspokajaniu ich przy użyciu różnorodnych narzędzi. Istotna jest tutaj ekspercka wiedza konsultanta z zakresu produktów, które ma do dyspozycji oraz znajomość specyfiki procesu produkcyjnego i branży klienta. Następnie system zarządzania produkcją konfigurowany jest w taki sposób, aby spełniać wymagania klienta. Jeżeli jednak skonfigurowane funkcjonalności i interfejsy nie wystarczają, należy zwrócić się o pomoc do programistów.

System szyty na miarę czy poprawki krawieckie?

W momencie, gdy standardowe funkcje systemów nie są w stanie odpowiednio wspierać procesów klienta, należy je rozszerzyć lub stworzyć nowe. Istotne jest, aby programiści otrzymali precyzyjne wytyczne co do oczekiwanej funkcjonalności systemu, ponieważ nie mają oni z reguły kontaktu z procesami biznesowymi i realnymi potrzebami klienta. Nowe funkcje adaptuje się do produktu standardowego, aby systemy informatyczne stale się rozwijały i w kolejnych wdrożeniach dawały większe możliwości konfiguracji. Co jednak w przypadku, gdy nowo stworzona w pocie czoła programistów funkcja nie przypadnie do gustu klientowi? Czy klient może sobie pozwolić na takie ryzyko? Zdecydowanie nie. Dlatego w PSI korzystamy ze zwinnych metodyk prowadzenia projektów, które ograniczają to ryzyko do minimum.

Zwinne zarządzanie projektem

Zwinne zarządzanie projektami informatycznymi pozwala na szybkie rozpoczęcie projektu oraz zakończenie go z sukcesem dzięki iteracyjnemu dostosowaniu systemu do opinii i potrzeb klienta. Konsultant wspólnie z klientem na bieżąco analizuje jakie funkcje są tworzone lub zmieniane. Dzięki temu klient ma stały kontakt z produktem, uczy się go oraz doprecyzowuje swoje wymagania. Z drugiej strony konsultant lepiej poznaje potrzeby klienta i jest w stanie coraz lepiej sterować konfiguracją lub rozwojem konkretnych funkcji.

Zwinne metodyki sprawdzają się szczególnie w przypadku wdrożenia systemu zarządzania produkcją, który wymaga ścisłego dopasowania do procesu produkcyjnego klienta. Ten sposób pracy zapewnia stały przepływ wartości dla klienta i pozwala mu utrzymać kontrolę na każdym etapie prac. Zastosowanie metodyk zwinnych oraz bliska współpraca z konsultantami sprawia, że firmy mogą szybko i z sukcesem wdrożyć produkt, który odgrywa kluczową rolę w poprawie efektywności zarządzania produkcją.

Autor: Piotr Becela
Konsultant, Systemy kontroli produkcji PSI Polska Sp. z o.o.


Piotr Becela specjalizuje się w planowaniu, harmonogramowaniu i raportowaniu produkcji. W pracy zajmuje się projektowaniem, testowaniem i wdrażaniem rozwiązań procesowych i funkcjonalnych dla klientów. Brał udział w projektach wdrożeniowych w Polsce oraz w Azji. Jednym z największych projektów jest wieloetapowe wdrożenie kompletnego rozwiązania do zarządzania produkcją w chińskiej fabryce pociągów w Qingdao.

Zobacz również:

ROI system zarządzania produkcją
Ewolucja informatyczna firmy, czyli droga od ERP do MES