System PSI dla dworca autobusowego w Stuttgarcie

System dyspozytorski i informacja pasażerska dla terminala autobusowego na lotnisku w Stuttgarcie

PSI otrzymało od lotniska w Stuttgarcie (Flughafen Stuttgart GmbH) kontrakt na dostawę systemu dyspozytorskiego PSItraffic do obsługi dworca autobusowego (Stuttgart Airport Bus Terminal – SAB). Dworzec ten powstaje obecnie na terenie lotniska w Stuttgarcie i ma rozpocząć obsługę regularnego ruchu pasażerskiego w kwietniu 2016 r.

Dworzec autobusowy posiada 18 zadaszonych peronów i będzie obsługiwał zarówno komunikację dalekobieżną, jak i regionalnych przewoźników autobusowych, ale także ruch nieregularny i autobusy dowozowe na lotnisko. Zadaniem systemu opartego na platformie PSItraffic będzie generowanie dziennego rozkładu jazdy, kompilowanie tych danych z planowaniem wykorzystania peronów i prezentowanie wyniku w postaci widoków graficznych oraz tabelarycznych. Jeżeli na etapie planowania pojawią się konflikty, będą mogły być w czytelny i prosty sposób rozwiązane, za pośrednictwem zmiany czasu wykorzystania peronów czy też przeniesienia konkretnych wyjazdów na inne miejsce.

Sterowanie wyświetlaczami na peronach, a także wyświetlanie informacji na tablicach dworca i przy wejściu na dworzec będzie realizowane przez system PSItraffic w sposób całkowicie automatyczny. Pasażerowie będą informowani na temat aktualnej listy przyjazdów i odjazdów autobusów, a także przydzielonych im peronów. Tablice LED i TFT dostarczone zostaną przez wieloletniego partnera PSI, firmę ib Datentechnik GmbH.

Rozkład jazdy przekazywany będzie pomiędzy systemem PSItraffic, a podłączonymi do systemu firmami transportowymi przez dedykowany interfejs. Interfejs VDV zostanie wykorzystany do wymiany danych z centralnym ośrodkiem gromadzenia danych dla sieci transportu publicznego Badenii-Wirtembergii.

Według przeprowadzonych analiz, w ciągu dnia dworzec obsługiwać będzie ok. 220 przyjazdów i odjazdów autobusów w ramach tzw ruchu regularnego. W szczytach sezonu liczba pojazdów będzie znacznie wyższa. Dodatkowo, na lotnisko dociera ponad 200 kursów autobusów miejskich dziennie.

Akcjonariuszami portu lotniczego w Stuttgarcie (Flughafen Stuttgart GmbH) są kraj związkowy Badenia-Wirtembergia (65%) i miasto Stuttgart (35%).

PSI Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu jest częścią międzynarodowego koncernu PSI AG, który dostarcza i integruje, w oparciu o własne produkty, kompletne rozwiązania informatyczne dla energetyki (sieci elektroenergetyczne oraz rurociągi gazowe i paliwowe), produkcji (branża metalowa, motoryzacyjna czy budowy maszyn), logistyki oraz transportu publicznego. Koncern PSI powstał w 1969 roku i zatrudnia obecnie ponad 1700 osób na całym świecie. PSI Polska, jest centrum wdrożeniowym realizującym projekty dla polskich klientów, rozwija także oprogramowanie dla potrzeb całego koncernu.