PSI otrzymuje duże zamówienie od De Lijn

Belgijski operator transportu publicznego De Lijn zlecił PSI dostawę systemu zarządzania zajezdnią (Depot Management System – DMS) i ładowaniem autobusów elektrycznych PSIebus. System będzie nadzorował flotę 2250 autobusów w ponad 50 zajezdniach w całej Flandrii. De Lijn kontynuuje elektryfikację, a do 2035 r. planuje przekształcić całą flotę na pojazdy bezemisyjne.


PSIebus będzie kompleksowo zarządzał ruchem pojazdów oraz czynnościami obsługowymi dbając o odpowiednią niezawodność autobusów. System zautomatyzuje wszystkie procesy w zajezdni, od parkowania i czynności warsztatowych, po rejestrację kierowców i przydział pojazdów do zadań przewozowych. W planowaniu ładowania oprogramowanie PSIebus uwzględnia m.in. takie aspekty, jak pozostały zasięg, stan ładowania i jego wymagany czas.

Dysponowanie pojazdów odbywa się w systemie w ciągu kilku sekund i opiera się na własnym oprogramowaniu optymalizacyjnym Qualicision, które w czasie rzeczywistym określa najlepsze możliwe rozwiązanie z uwzględnieniem ograniczeń operacyjnych.

Zintegrowany system zarządzania ładowaniem PSI kontroluje całe zapotrzebowanie na energię w zajezdni oraz monitoruje i steruje poszczególnymi urządzeniami ładującymi. W ten sposób unika się kosztownych obciążeń szczytowych i uwzględnia specyfikację operatora sieci energetycznej.

Nowy system umożliwi firmie De Lijn optymalne wykorzystanie pojazdów i infrastruktury ładowania oraz zapewni najlepszą możliwą dostępność autobusów. Po stronie informatycznej system PSIebus spełnia wymagania techniczne zgodne z zasadami ochrony infrastruktury krytycznej.

De Lijn obsługuje rozbudowaną sieć transportu publicznego: autobusów i tramwajów oraz samochodów flotowych w belgijskim regionie Flandrii. Sieć De Lijn obejmuje łącznie około 1000 linii, a flota składa się z 2250 autobusów i 400 samochodów. Z transportu publicznego w regionie Flandrii korzysta ok. 3,5 miliona osób rocznie.