Sprawdź, kto i jak tworzy dobrą dokumentację techniczną w PSI

25.11.2019 - Praca w PSI, Zarządzanie projektami IT

dokumentacja techniczna_jak to się robi w PSI

Nasz zespół R&D tworzy platformę technologiczną na użytek programistów pracujących na całym świecie. Zbudowanie funkcjonalnej, przejrzystej i atrakcyjnej bazy wiedzy dotyczącej tego narzędzia wymagało czasu. Sprawdź, jak tworzona jest dokumentacja techniczna PJF (PSI Java Framework) oraz kto za to odpowiada.  

 

Haniu, pracujesz w PSI od 1,5 roku, zajmując się dokumentacją techniczną, dotyczącą naszej platformy technologicznej PSI Java Framework. 
Co jest największym wyzwaniem w tworzeniu dokumentacji dotyczącej naszego frameworka?  

Hania Nowicka: Wyzwania, przed którymi teraz stoję różnią się od tych z początku mojej pracy w PSI.

Kiedy zaczynałam, dokumentacja była w różnych miejscach (SVN, Wiki koncernowe, archiwa pracowników), w różnym stanie a wytyczne odnośnie standardów były traktowane dość luźno. Krokiem milowym była weryfikacja i uporządkowanie dostępnych źródeł oraz udostępnienie materiałów na docelowej platformie. Nie było to zwykłe kopiuj-wklej, ponieważ dokumenty były tworzone przez różne osoby i różniły się między sobą. Musiałam przyjąć m.in. spójną stylistykę, nazewnictwo, itd.

Teraz najważniejsze materiały są już w jednej przestrzeni, na Confluence, i tutaj dodaję nowe strony, dbając o spójność całej dokumentacji. Wraz z rozwojem firmy coraz więcej deweloperów korzysta z materiałów – pracownicy z różnym doświadczeniem i oczekiwaniami przesyłają swój feedback, na który muszę reagować. Dokumentacja ewoluuje razem z frameworkiem.

Tworzysz dokumentację techniczną na użytek innych programistów, więc standard przygotowanych przez Ciebie dokumentów ma kluczowe znaczenie. Na co szczególnie musisz zwracać uwagę pisząc instrukcje od programisty dla programisty?

dokumentacja techniczna_jak to się robi w PSI

Według mnie dokumentacja powinna spełniać kilka kluczowych założeń. Przede wszystkim być aktualna :). Dalej, istotna jest łatwość znalezienia informacji, krótko mówiąc searchable&skimmable. Objaśniające tytuły stron, podział na sekcje z nagłówkami, odnośniki do innych stron – to wszystko ułatwia programistom korzystanie z przygotowanych materiałów. 

Jakie narzędzia pomagają Ci w tworzeniu dokumentacji? Czy korzystasz z dodatkowych pomocy, źródeł informacji?

Głównym „nośnikiem” naszej dokumentacji jest Confluence. Daje on dużo możliwości w przedstawianiu materiałów: tworzenie grafik, dodawanie multimediów, wbudowane widgety do formatowania tekstu. Jest to produkt Atlassiana więc ma rozbudowaną bazę wiedzy, z której co jakiś czas korzystam. Filmy montuję w Camtasia Studio, który jest bardzo intuicyjny.

Na samym początku mojej pracy rozmawiałam z grupą naszych deweloperów, którzy podali mi swoje „ulubione” dokumentacje, m.in. dokumentację Springa i Crystal Reports. Takie profesjonalne, rozwijane od lat dokumentacje są doskonałym źródłem know-how. Cały czas szukam „inspiracji” w innych dokumentacjach i blogach tematycznych.

Czego nauczyłaś się podczas pracy w PSI?

W ciągu półtora roku pracy w PSI przede wszystkim opanowałam Confluenca z poziomu zero do biegłego. Przed PSI nie miałam styczności z Javą, więc przeszłam przyspieszony kurs korzystania z Mavena i Eclipsa. Z umiejętności miękkich wyrobiłam sobie odporność na różne próby odkładania tematów :) Wiadomo, że najpierw musi powstać kod, ale ja muszę drążyć temat dokumentacji do niego tak długo, aż nie dostanę potrzebnych odpowiedzi od kierowników projektów i developerów. 

dokumentacja techniczna_jak to się robi w PSI

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

W PSI mam samodzielne stanowisko, które wymaga bliskiej współpracy z innymi. Jest to dla mnie idealne połączenie, ponieważ dużo decyzji podejmuję samodzielnie, ale nie tracę kontaktu z działem R&D. Są okresy, kiedy przed dłuższy czas pracuję nad dokumentacją do jednego komponentu i są dni, kiedy w ciągu kilku godzin nagrywam filmik, aktualizuję strony i jeszcze analizuję materiały dotyczące nowych wydań. Zdecydowanie pasuje mi brak rutyny. 

Najbardziej dumna jestem, najkrócej mówiąc, z dokumentacji :) W ograniczonym czasie utworzyłam od zera rozbudowaną przestrzeń z licznymi materiałami i multimediami, która podawana jest jako dobry przykład wykorzystania Confluence w naszej firmie.

Jak wygląda współpraca z naszymi programistami? Czy zdarzały się sytuacje, które szczególnie zapadły Ci w pamięć? 

Atmosfera w dziale to duży plus mojej pracy. Wszyscy są mili i coraz rzadziej słyszę narzekania, że dokumentacja to „zło konieczne” i nikt nie chce jej pisać :) Ze względu na ilość osób zatrudnionych w firmie, czasem nie wszyscy wiedzą, co właściwie robię. Pamiętam sytuację, jak jeden z developerów utworzył stronę opisującą nową funkcjonalność, a ja ją przeredagowałam, sformatowałam, itp. Na następny dzień kolega powiedział, że nie poznał swojej strony i nie miał pojęcia, że dokumentacja może tak wyglądać. Właśnie takie uwagi, doceniające mój wkład, są highlightem mojego stanowiska. 

Co robisz, aby urozmaicić sobie pracę, lub nie popaść w monotonię podczas pisania kolejnych stron o zbliżonej tematyce?  

Framework jest na tyle zróżnicowany, że ciężko o monotonię. Przeważnie pracuję słuchając Spotify, ale nie mam żadnego algorytmu do wyboru playlisty. Dobrym przerywnikiem są zawsze rozmowy w kuchni czy na korytarzu, a w pokoju prowadzimy mały klub kąśliwych uwag, który rozbudza skuteczniej od kawy.

Czytaliście wywiad z Hanią Nowicką - Inżynierem ds. Dokumentacji i Zapewnienia Jakości w PSI