PSIwms zarządza Centrum Logistycznym Asmet

18.12.2020 - Zarządzanie magazynem, Case study

Zastosowanie automatyki magazynowej wymaga współpracy z zaawansowanym systemem zarządzania magazynem. W Centrum Logistycznym Asmet postawiono na sterowanie przepływem towaru poprzez system zarządzania magazynem PSIwms przy zastosowaniu optymalnych algorytmów zamagazynowania.

Firma ASMET – wiodący producent oraz dostawca elementów złącznych do budowy maszyn i urządzeń dla budownictwa, energetyki, petrochemii, rolnictwa oraz motoryzacji - wdrożyła system zarządzania magazynem PSIwms wraz z modułem sterowania automatyką magazynową (MFC). Od teraz sterowanie procesami w nowoczesnym centrum logistycznym wyposażonym w zaawansowaną automatykę realizowane jest przez system zarządzania magazynem PSIwms.

Oferta Asmet obejmuje ponad 100 tysięcy pozycji asortymentowych, z czego ponad 50 tysięcy to pozycje magazynowe dostępne w ciągłej sprzedaży. Asmet jest jedną z nielicznych firm w Polsce, która dostarcza swoje produkty dokładnie w takiej jakości i typie, jaki określi klient, nawet w bardzo małych partiach. Indywidualne podejście do klienta, realizacja dostaw w systemie Kanban wymagają stosowania inteligentnych rozwiązań wspierających ich realizację. Firma od lat kładzie duży nacisk na ciągłe doskonalenie procesów i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych poprawiających efektywność realizacji zamówień.

Rozwój wymaga zmian

Budowa Centrum Logistycznego Moszna – Parcela była największą inwestycją w dotychczasowej historii firmy. W nowym magazynie można składować ponad 20 tysięcy ton towarów, uruchomiono w nim magazyn typu shuttle o pojemności  60 000 pojemników. Początkowo do zarządzania procesami manualnymi wdrożono moduł WMS systemu ERP. Jednak poziom złożoności procesów logistycznych, potrzeba elastyczności oraz powiązania w całość procesów automatyki magazynowej i operacji manualnych skłoniła Zarząd firmy Asmet do rozpoczęcia nowej inwestycji – zakupu i wdrożenia dedykowanego systemu WMS wraz z modułem sterowania automatyką.

Zastosowanie automatyki magazynowej wymagało wdrożenia zaawansowanego systemu zarządzania magazynem. Jednym z kluczowych wymagań w projekcie było skrócenie czasu kompletacji zamówień dzięki wykorzystaniu automatycznego magazynu. Wdrożenie systemu poprzedzone było analizą potrzeb procesów specyfiki branży metalowej. System został uruchomiony produkcyjnie w maju 2020 roku po dwóch miesiącach intensywnych testów SAT. Operatorzy Asmet szybko zaczęli efektywnie korzystać z systemu, wskazując ergonomię i intuicyjność PSIwms jako jeden z istotnych czynników ułatwiających sprawne przyswojenie nowych rutyn pracy.

„Dzięki ścisłej współpracy z Asmet na etapie programowania systemu, kolejne części funkcjonalności prezentowaliśmy podczas kilku iteracji testów FAT. Duże zaangażowanie zespołu wdrożeniowego Asmet pomogło nam sprawnie weryfikować oczekiwania przedstawione podczas fazy analitycznej z działającym systemem. Wdrożenie systemu PSIwms w nowym Centrum Logistycznym przypadło na okres lockdownu. O ile testy SAT początkowo prowadziliśmy na miejscu u klienta, tak w kwietniu i maju prace przy wdrożeniu produkcyjnym były wykonywane tylko zdalnie. Stosowane przez PSI zwinne zarządzanie projektami i doświadczenie w zdalnym prowadzeniu projektów, pozwoliły na dostarczenie klientowi oczekiwanego produktu w terminie, pomimo niesprzyjających okoliczności związanych z pandemią.” - powiedział Grzegorz Binek, Project Manager PSI Polska.

Centrum Logistyczne Asmet

Elastyczny system dostosowany do potrzeb

System zarządzania magazynem PSIwms w Centrum Logistycznym Asmet jest odpowiedzialny za sterowanie przepływem towaru przy zastosowaniu optymalnych algorytmów zamagazynowania. W połączeniu z pracą magazynu automatycznego obecnie obsługa procesów logistycznych przebiega znacznie sprawniej. Jednym z większych wyzwań w tym projekcie była obsługa zleceń w krzyżowych jednostkach miary, wynikająca ze specyfiki branży metalowej oraz proklienckiej strategii Asmet.

W zakresie sterowania magazynem shuttle firma PSI wdrożyła moduł Material Flow Control, który w komunikacji z wózkami oraz przenośnikami steruje automatycznym zamagazynowaniem i transportami. Od czasu uruchomienia produkcyjnego i migracji całego magazynu w Mosznie-Parceli system jest ciągle rozwijany wg potrzeb klienta. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie obsługi zleceń KANBAN, integracji z systemem wysyłkowym Unifaun oraz sterowanie automatyczne wózkami Crown.

- „Wybierając PSI na dostawcę rozwiązań WMS i MFC liczyliśmy na profesjonalizm i doświadczenie zespołu w realizacji projektów podobnej skali i specyfiki nie tylko w kraju, ale też za granicą. Mając świadomość zakupu bardzo zaawansowanych rozwiązań w zakresie automatyki chcieliśmy mieć pewność, że dobieramy odpowiedzialnego partnera, który zintegruje procesy manualne i automatykę, tak abyśmy mogli wejść na wyższy poziom w zakresie obsługi klienta, oraz poczuć i wykorzystać potencjał, jaki daje nam automatyzacja procesów magazynowych. Dziś, z perspektywy kilku miesięcy funkcjonowania całego rozwiązania mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że swój cel osiągnęliśmy. Oczywiście wdrożenie nie kończy naszej pracy nad projektem, ponieważ teraz wchodzimy w fazę optymalizacji poszczególnych procesów, ale mając po drugiej stronie wysokiej klasy specjalistów i odpowiedzialną kadrę zarządzającą wierzę, że ten etap też uda nam się wspólnie z sukcesem zakończyć.” – komentuje Janusz Onyszczuk v-ce Prezes ds. Organizacji i Systemów Zarządzania w firmie Asmet. 

Zobacz również:

System automatyczne sterowania wózkami w CCC
Algorytmy sztucznej inteligencji w magazynach e-commerce LPP