Blog PSI Polska

Jak dostosować system WMS do zmian w magazynie?

22.05.2017 - Zarządzanie magazynem

Korzyści z wdrożenia systemu WMS często są zauważalne dopiero po kilku miesiącach, ale wtedy najczęściej każdy użytkownik magazynu ma swoją własną listę pomysłów na ulepszenie systemu. Pojawia się wtedy pytanie, czy wdrożony system będzie w stanie adaptować się do zmieniających się warunków?

 

Logistyka zmienną jest

Każda firma, która korzysta z systemu WMS ma świadomość, że zmienność jest jedyną stałą rzeczą w logistyce i po jakimś czasie od wdrożenia systemu dostrzega potrzebę dostosowania systemu do nowych okoliczności. Korzystanie z pomocy dostawcy oprogramowania często wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem. Pomimo iż systemy WMS w ciągu ostatnich lat zostały rozbudowane o wiele różnych funkcji, dynamicznie zmieniające się warunki wymuszają konieczność dalszych ich modyfikacji. W większości przypadków lista życzeń modyfikacji dotyczy najczęściej ulepszenia widoku ekranu, możliwości wprowadzenia nowego komunikatu do istniejącego dialogu w sytuacjach, gdy pracownicy potrzebują większej liczby instrukcji lub wymagana jest ściślejsza weryfikacja danych. Topologia magazynowa czy procesy logistyczne ulegają z czasem konieczności modyfikacji.
         

Konfiguracja - to nie takie straszne

Użytkownicy systemu często chcieliby móc samodzielnie wprowadzić zmiany, aby dostosować system do swoich potrzeb. Czy można modyfikować parametry zaawansowanych systemów informatycznych bez umiejętności programowania? Pozornie brzmi to bardzo rewolucyjnie. Istnieją już jednak takie systemy, które umożliwiają dopasowanie systemu do indywidualnych wymagań nie tylko w zakresie widoków ekranu, ale też takie, które automatycznie zmieniają parametry oprogramowania w zależności od zapotrzebowania np. podczas sprzedaży sezonowej. Zaawansowane systemy WMS oferują rozbudowaną konfigurację, w której operator z odpowiednimi uprawnieniami może samodzielnie zmieniać topologię oraz logikę procesów przepływu towarów, parametrów za pomocą wbudowanego narzędzia konfiguracji. Na przykład w PSIwms można w prosty sposób konfigurować zbiory reguł, które w najróżniejszych sytuacjach podejmują decyzje na bazie zdefiniowanych parametrów i stanów. Konkretnie może to oznaczać, że jedna reguła jest odpowiedzialna za to, że materiały niebezpieczne są składowane wyłącznie w jednym, określonym miejscu w magazynie, a zwroty składowane w obszarze buforowym. Ilu użytkowników systemu tyle potrzeb. Nowoczesne systemy WMS pozwalają utworzyć własne kombinacje dialogów, własne widoki szczegółowe, jak również własne definicje filtrów, a następnie zapisać je w profilach.

Mądry system przed zmianą

W obecnych czasach jednym z głównych wymagań magazynu jest dynamiczne dostosowywanie się do zmieniających warunków (np. dzienna/nocna zmiana, szczyt sezonu, sprzedaż promocyjna). Sprawny magazyn musi być przygotowany na różne scenariusze jak zwiększone obciążenie czy awarie urządzeń. To, co wyróżnia nowoczesny system WMS to możliwość automatycznej adaptacji konfiguracji magazynu do pojawiających się nowych wymagań. Funkcja Adaptvie Scenario Management w PSIwms umożliwia definiowanie różnych scenariuszy np. dzienna/nocna zmiana, szczyt sezonu, sprzedaż promocyjna, awaria przenośnika automatycznego, awaria sieci bezprzewodowej, które różnią się sposobem zarządzania odkładaniem towarów lub sposobem przekazywania towarów do dalszej dyspozycji. Odpowiedni scenariusz może być uruchomiony manualnie bądź automatycznie (na podstawie zdefiniowanych reguł np.: ilość zleceń) poprzez błyskawiczną zmianę konfiguracji systemu.

System na lata

Rozwój nowych technologii, nowych kanałów dystrybucji, automatyzacje magazynów to trendy, które wpływają na zmiany w obszarze zarządzania magazynem. Nowoczesne systemy WMS pozwalają użytkownikowi na zaprojektowanie, optymalizację i skuteczne zrealizowanie procesów logistycznych uwzględniając zmieniające się okoliczności. Możliwości systemu takie jak samodzielne konfiguracje, automatyczne uruchamianie adaptacyjnych scenariuszy stanowią przyszłość systemów magazynowych, pozwalają wydłużyć okres użytkowania już istniejących systemów, udoskonalać procesy zachodzących w firmie bez konieczności wymiany oprogramowania. Decydując się na wybór systemu WMS warto uwzględniać możliwości konfiguracyjne i możliwość szybszego dostosowania się do zmiennych warunków.

Autor: Sebastian Kaźmierczak, Kierownik Techniczny Projektu, PSI Polska Sp. z o.o.