Blog PSI Polska

Inicjatywa „Go Cloud” w PSI - o nowym zespole w R&D

01.10.2020 - Praca w PSI

Jesteśmy firmą, która rozwija, dostarcza i wdraża inteligentne systemy informatyczne dla logistyki, produkcji, transportu publicznego i energetyki. W ciągu 50 lat stworzyliśmy ponad 1200 innowacyjnych projektów, które znacząco wpływają na naszą codzienność. Z naszego oprogramowania korzystają największe marki, m.in. CCC, Empik, ENEA, LPP, PGE, VW. Z Bartoszem Zbierajewskim, dyrektorem działu R&D Framework, który od 16 lat pracuje w PSI, porozmawialiśmy o tworzeniu oraz kompletowaniu nowego zespołu, który wkrótce powitamy na pokładzie PSI Polska. 

 

W ciągu najbliższych lat PSI chce umożliwić zakup i wdrożenie swoich produktów przez internet. Na czym będzie to polegać?

 Jako PSI specjalizujemy się w dostarczaniu niezawodnych rozwiązań dla krytycznych obszarów biznesu naszych klientów. Z reguły naszymi klientami są duże firmy prowadzące istotną działalność dla gospodarek krajów, w których funkcjonują. Nasi klienci chcą rozwijać swój biznes, wykorzystując narzędzia PSI do optymalizacji i automatyzacji procesów czy planowania i podejmowania decyzji. Zwinnie wprowadzają zmiany w biznesie oczekując równie szybkich zmian po stronie rozwiązań informatycznych, tak żeby od pomysłu do jego wdrożenia w życie i jego walidacji minęło jak najmniej czasu. W odpowiedzi tworzymy w dziale R&D platformę, która standaryzuje mechanizmy używane w produktach PSI. Kładziemy nacisk na to, aby rozwiązania oferowane klientom na bazie tych mechanizmów były bardzo elastyczne i wysoce konfigurowalne. Inicjatywa „Go Cloud” jest kontynuacją kierunku naszych prac: poprzez wysoką automatyzację wdrożeń i wykorzystanie szybko dostępnych środowisk skracamy czas dostarczania nowych funkcjonalności. Dodatkowo prekonfigurowane produkty PSI dostępne z naszego sklepu internetowego będą ciekawą alternatywą dla klientów zainteresowanych niskim progiem wejścia w produkty niosące istotną wartość dla ich biznesu.

Inicjatywa „Go Cloud” jest kontynuacją kierunku naszych prac: poprzez wysoką automatyzację wdrożeń i wykorzystanie szybko dostępnych środowisk skracamy czas dostarczania nowych funkcjonalności. Dodatkowo prekonfigurowane produkty PSI dostępne z naszego sklepu internetowego będą ciekawą alternatywą dla naszych klientów.

 

W związku z planowanym rozwojem rozumiem, że budujecie w Poznaniu nowy zespół. Jaka będzie jego rola?

Główną rolą zespołu będzie wybór technologii oraz ustandaryzowanie sposobu ich wykorzystania w produktach, oraz pomoc w rozwinięciu poszczególnych produktów do stanu pozwalającego na oferowanie ich w sklepie internetowym w formie automatycznych wdrożeń. Niektóre z naszych produktów będą wymagały opracowania strategii przejścia do architektury umożliwiającej pełne wykorzystanie potencjału technologii związanych z chmurą. W tych tematach również widzę zaangażowanie nowego zespołu. Oczywiście powiązanym aspektem jest rozwój sklepu, w którym produkty PSI będą oferowane. 

A dlaczego warto byłoby do tego zespołu dołączyć? 

Tworzymy kod, który napędza świat. Dosłownie. To właśnie tutaj w Poznaniu nasze produkty powstają od zera. Od idei po realizację. To bardzo satysfakcjonująca praca, dająca ogromne szanse rozwoju. 

Jakie technologie PSI bierze pod uwagę podczas pracy w nowym dziale? 

Bazujemy na takich technologiach jak Kubernetes, Helm, Prometheus, narzędziach dostarczanych przez Hashicorp (np. Terraform, Packer), Ansible, Rancher, Spinnaker. Widzimy różne obszary do szczegółowych analiz, więc w temacie technologii żadnych drzwi nie mamy zamkniętych.

Na jakich kandydatów najbardziej liczy firma?  

Z pewnością docenimy osoby, które lubią tematy researchowe i potrafią dopasować technologię do konkretnych wymagań. Zależy nam na samodzielności i kreatywności. W PSI doceniamy ludzi, którzy nie boją się podejmować decyzji, a orzechy twarde do zgryzienia traktują jak wyzwanie. 

 

Jeśli zainteresował Cię ten temat, sprawdź ofertę na Starszego Programistę/ Architekta w nowym zespole!