Blog PSI Polska

Cyfrowa Fabryka na targach Hannover Messe 2018

11.05.2018 - Zarządzanie produkcją, Zarządzanie magazynem

Cyfrowa fabryka e.GO

Wirtualne technologie, rzeczywiste korzyści – to hasło towarzyszyło tegorocznym targom Hannover Messe w obszarze poświęconym Cyfrowej Fabryce (Digital Factory).

e.GO – nowość w świecie samochodów elektrycznych

W dniach 23-27 kwietnia 2018 roku odbyły się największe europejskie targi dla przemysłu Hannover Messe. Podczas wydarzenia można było zobaczyć praktyczne wykorzystanie rozwiązań IT na przykładzie produkcji nowego miejskiego samochodu elektrycznego e.GO Life. Za główny cel działalności e.Go postawiło sobie produkcję przystępnych cenowo miejskich samochodów elektrycznych. Ta młoda, niemiecka firma (założona w 2015 roku) przekonuje, że pojazdy elektryczne mogą być zwinne, praktyczne i w zasięgu cenowym dostępnym dla szerokiego grona użytkowników. e.GO Life 20 dostępny jest już od 15900 EURO (wraz z baterią), a za model o zasięgu do 114 km, przyspieszający do 100 km w ciągu 12 sekund przyjdzie nam zapłacić 17400 EURO. Prezentowany podczas targów w Hannoverze model, który można było obejrzeć na stoisku PSI Software, cieszył się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Nam też przypadł do gustu!

Stoisko PSI Hannover Messe

 

Inteligentna fabryka samochodów

Innowacyjność firmy widoczna jest w kreowaniu pojazdów dla transportu miejskiego, ale również sposobie realizacji produkcji. W pierwszej kolejności wszystkie rozwiązania będą testowane w fabryce demonstracyjnej w kampusie badawczym Uniwersytetu RWTH w Aachen, a od połowy 2018 roku masowa produkcja będzie odbywała się w nowo wybudowany zakładzie produkcyjnym o powierzchni 16 tys. m2 w Aachen, który będzie funkcjonował w oparciu o koncepcje Przemysłu 4.0. Ta nowoczesna, inteligentna fabryka będzie sterowana przez rozwiązania PSI: wszystkie procesy w fabryce zostaną objęte zintegrowanym systemem: planowanie i kontrola produkcji, monitorowanie pracy maszyn, procesy magazynowe oraz gospodarowanie zasobami przedsiębiorstwa. Pozwoli to na zebranie w jednym miejscu ogromnej ilości danych z wszystkich obszarów działania przedsiębiorstwa, a następnie ich analizę dzięki zaawansowanym algorytmom matematycznym.

Czym jeździsz do pracy? Elektrycznym minibusem!

Na targach w Hannoverze e.GO zaprezentowało również swój najnowszy pół-autonomiczny pojazd w wersji przedprodukcyjnej: elektryczny minibus, który może przewieźć w ruchu miejskim 15 osób i ma szansę stać się uzupełnieniem transportu publicznego o nowe, ekologiczne rozwiązania. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na 2019 rok, w pierwszej kolejności minibus będzie przetestowany w 3-letnim projekcie pilotażowym, z kierowcą za kierownicą. Minibus e.Go Mover będzie wykorzystywał m.in. rozwiązanie Microsoft Azure.

Automatyzacja produkcji w branży samochodowej

Firmy z sektora motoryzacji od wielu lat są prekursorami w inwestycjach w rozwiązania pozwalające na maksymalną automatyzację procesów produkcyjnych. Praca coraz bardziej zaawansowanych robotów, które zastępują ludzi w pracach montażowych związanych z dużym wysiłkiem lub ryzykiem dla zdrowia ludzkiego pozwala na większą efektywność pracy fabryki. Jednakże pracę maszyn, robotów, wózków samojezdnych oraz pracowników produkcyjnych trzeba wcześniej zaplanować, uwzględniając szereg różnorodnych kryteriów i ograniczeń. Za każdym fizycznym rozwiązaniem, które możemy zaobserwować odwiedzając nowoczesną fabrykę Audi, Volskwagena, czy już niedługo również e.GO, stoją systemy komputerowe. Rozwiązania IT są wirtualnymi narzędziami, bez których nie byłoby możliwe sterowanie urządzeniami oraz takie zaplanowanie produkcji i pracy ludzi, aby wszystkie zadania było wykonane w odpowiednim czasie, kolejności oraz z uwzględnieniem szeregu różnorodnych kryteriów. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach informatycznych wykorzystywanych do zarządzania inteligentną fabryką.

Zobacz również:

Czwarta rewolucja przemysłowa